MATERIAŁ PR Komunikaty

Dlaczego zakupy nas uszczęśliwiają?

Zakupy polecane są jako jeden z najpowszechniejszych sposobów leczenia złego nastroju.

ak wynika z badań amerykańskiego czasopisma Psychology & Marketing[1], aż 62% ankietowanych przyznało, że robi zakupy by poczuć się lepiej. Koncepcja retail therapy stała się tak popularna, że obecnie jest ona silnie zakorzeniona w świadomości konsumentów.  Gdzie należy szukać przyczyn takiego stanu rzeczy?

Za cały proces odpowiedzialne są ośrodki leżące w części podkorowej mózgu. Uaktywniają się one w sytuacji, którą identyfikujemy jako przyjemną, jako odpowiedź na nasze pobudzenie. W efekcie nasz mózg dosłownie zalewany jest przed endorfiny i dopaminę. Reakcje te, podobne do tych zachodzących podczas narkotykowego upojenia, mają miejsce w momencie robienia zakupów. A ponieważ przyjemność silnie uzależnia, konsekwencją jest zakupoholizm. 

Interesującym zjawiskiem jest tzw. „window shopping”, będącący zakupowym odpowiednikiem placebo. Udowodniono, że nie sam stan nabycia poszczególnych przedmiotów, lecz proces mu towarzyszący – oglądanie, przymierzanie, kupowanie „w naszej głowie” uszczęśliwia nas. W efekcje pożądany stan satysfakcji możemy osiągnąć wcale nie finalizując transakcji.  Konsumpcja „na niby”, zwana również symboliczną, przynosi dla naszego organizmu podobne rezultaty jak konsumpcja rzeczywista.

Niektórzy antropolodzy i psycholodzy społeczni zauważają związek pomiędzy zakupami a pierwotnymi instynktami. W świecie gdzie nie trzeba walczyć o pożywienie, wyszukiwanie ofert i łowienie okazji stało się formą polowania. Podczas zakupów, aż 95% decyzji podejmujemy podświadomie, kierując się szeroko pojętym „instynktem”, podobnie jak miało to miejsce tysiące lat temu. Dlatego często nie jesteśmy w stanie wyjaśnić powodów zakupu niektórych rzeczy znajdujących się w naszym koszyku.

Zakupy odpowiadają również za zaspokojenie innych wartości. Konsumpcja to w obecnych czasach dominujący styl życia. Rzeczy materialne jakimi się otaczamy to nic innego jak symbol naszego statusu. Potrzeba dominacji pcha nas do podkreślania naszej pozycji poprzez otaczanie się przedmiotami o określonej wartości. Zaspokojenie tej potrzeby wywołuje u nas satysfakcję, która jest przez nas mózg odczuwalna tak samo jak radość.

Skoro udowodniono, że zakupy sprawiają nam radość, dlaczego mielibyśmy z nich rezygnować? Najbardziej satysfakcjonują nas te zakupy, które pozwalają nam zaoszczędzic. Dlatego, każde zakupy on-line radzimy zacząć od portalu Kupon.pl. Znajdziemy tu największe obniżki i najlepsze oferty promocyjne do ponad 300 sklepów internetowych w Polsce. To wyjątkowa okazja do zaoszczędzenia nawet 70% przy okazji zakupów, a jednocześnie sprawienie sobie przyjemności.

[1] Volume 28, Issue 6, pages 638–659, June 2011

foto: źródło własne autora publikacji

Wstecz