(red) Wydarzenia

Premiera Braci Karamazow w Teatrze Polskim we Wrocławiu 14 kwietnia o godzinie 19.00 - scena im. J. Grzegorzewskiego, ul. Gabrieli Zapolskiej.

  • Reżyseria: Stanisław Melski
  • Scenografia i kostiumy: Małgorzata Żak

Inscenizacja nigdy wcześniej niewystawianej we Wrocławiu ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego, powszechnie uważanej za apogeum jego twórczości to niekwestionowane arcydzieło literatury psychologicznej. Pretekstem do rozważań nad odwiecznymi dylematami ludzkości, takimi jak istnienie wolnej woli, Boga, zła, miłości i ateizmu, staje się tu historia ojcobójstwa, w którą w różnym stopniu zamieszani są wszyscy synowie zamordowanego. Dostojewski po mistrzowsku zgłębia najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy i targające człowiekiem namiętności, teatr zaś postara się oddać na scenie wszystkie niuanse tej ponadczasowej historii.

Poetycko-wizyjna impresja na motywach prozy Brunona Schulza ("Sklepy cynamonowe", "Sanatorium pod Klepsydrą"), w warstwie plastycznej inspirowana również jego twórczością graficzną. Rozśpiewane i roztańczone widowisko z elementami pantomimy i z wykorzystaniem technik teatru lalkowego. Oniryczna wizja żydowskiego świata, którego już nie ma, postrzegana z niebywałą wyobraźnią oczami samego Schulza. Głównym bohaterem spektaklu jest autor zawarty w postaci Józefa złożonej symultanicznie z trzech jego wcieleń – starego, średniego i małego. Ta triada składa się na doświadczenie artysty w różnych okresach jego wędrówki przez świat – między twórczym bytem a tragiczną śmiercią. Tutaj wszystko może się zdarzyć!
Wstecz