(red) Wieści

Dlaczego boimy się zmian?

Zmiany to proces, poprzez który przyszłość wchodzi w nasze życie - napisał Alvin Toffler. Dlaczego budzą w nas obawy?

Ewa Woydyłło: – Odczuwamy naturalny lęk przed nowym, przed nieznanym, przed wszystkim, czego jeszcze nie doświadczyliśmy. Boimy się zachwiania równowagi uzyskanej przez przebywanie w jakimś znajomym miejscu w życiu. 

Czym różni się psychologiczny mechanizm nagłej, nieoczekiwanej zmiany od tej, którą sami staramy się wprowadzić? 

– Sekret tkwi w słowie „nieoczekiwana”. Nie jesteśmy na tę nagłą zmianę przygotowani, stąd niepokój, opór, kurczowe trzymanie się tego, co było lub tego, co znane i oswojone. Natomiast zmiana, do której sami chcemy dążyć, ma zupełnie inny charakter. Występuje w niej element pragnienia, zamiaru, niekiedy interesu czy dążenia własnego lub osoby, na której nam zależy. W zmianie zamierzonej też występuje lęk, opór, niekiedy zachwianie motywacji, ale zaciekawienie i oczekiwanie gratyfikacji pomagają podtrzymać kierunek ku zmianie. 

Dr EWA WOYDYŁŁO jest psychologiem i psychoterapeutką. Pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz w Fundacji Batorego. Napisała wiele książek, m.in.: Poprawka z matury; W zgodzie ze sobą, Rak duszy. O alkoholizmie (wyróżnioną w II edycji Nagrody Teofrasta) oraz Bo jesteś człowiekiem.

„Charaktery” polecają cykl kursów „Sztuka Dobrego Życia” dr Ewy Woydyłło.


 

Kurs 4: „DOBRE ZMIANY”


Kurs przedstawia różne strategie pomocne w wyznaczaniu i osiąganiu realistycznych celów oraz we wprowadzaniu skutecznych zmian. W praktyczny sposób, krok po kroku pokazuje również jak radzić sobie z nieoczekiwanymi przełomowymi zdarzeniami w naszym życiu. Podpowiada jak zmniejszyć lęk przed nowością i niewiadomą. Wyjaśnia, jak spojrzeć na sytuację całościowo. W sposób przystępny ukazuje jak rozwijać swoją motywację i nie dać się zniechęcić porażkom. Kurs pomaga rozwijać kompetencje psychologiczne, które pozwolą utrzymać i wzmocnić motywację oraz wyznaczyć i osiągnąć realistyczne cele.

Czy możemy żyć lepiej, w zgodzie ze sobą i w harmonii z innymi? W cyklu kursów „Sztuka Dobrego Życia” dr Ewa Woydyłło pokazuje, że mogą w tym pomóc umiejętności psychologiczne - warto je wspierać i rozwijać. Do końca kwietnia pakiet kursów „Sztuka Dobrego Życia” w specjalnej, dobrej cenie.


Wstecz