MATERIAŁ PR Komunikaty

Czym ryzykujesz zbyt wcześnie podejmując decyzję o współżyciu seksualnym?

Średnia wieku rozpoczęcia współżycia zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej jest coraz niższa, co oznacza, że coraz więcej nastolatków podejmuje decyzję o współżyciu wcześnie.

Wiąże się to z wieloma konsekwencjami, o których młodzi ludzie nie zawsze myślą podejmując tak ważną decyzję. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że według badań średnia wieku rozpoczęcia współżycia w Polsce wynosi około 17 lat dla chłopców oraz 18 dla dziewcząt. Wartości te absolutnie nie odpowiadają przekonaniom nastolatków, z których większość jest pewna, iż inicjacja seksualna ich rówieśników miała miejsce znacznie wcześniej.

To przekonanie jest jednym z powodów, dla których nastolatek podejmuje decyzję o wczesnym współżyciu. Chce udowodnić sobie i rówieśnikom że nie jest od nich gorszy. Kolejną przyczyną zbyt wczesnego podjęcia współżycia jest presja ze strony „drugiej połówki”, by okazać w ten sposób swoją miłość. Innym powodem może być chęć upodobnienia się do modelu popularnego dzieciaka rodem z filmów amerykańskich, próby naśladowania swoich idoli czy zwykła ciekawość.

Bez względu na motywacje rozpoczęcia współżycia seksualnego, decyzja ta wymaga dogłębnej analizy. Warto wcześniej zadać sobie pytanie „czy jestem na to gotowy” i „czy nie marnuję swojej szansy na coś wyjątkowego”, ponieważ większość z nas czy tego chce, czy nie, przywiązuje ogromną wagę do tego wydarzenia. Co więcej, może się okazać, że podjęcie współżycia, gdy nie jesteśmy na to gotowi zostawi plamę w naszej psychice na całe życie. Dowodzą tego badania, według których 72% aktywnych seksualnie dziewcząt żałowało podjęcia współżycia w czasie w którym to zrobiły i gdyby mogły cofnąć czas, odłożyłyby to wydarzenie na czas późniejszy. Inne badanie, przeprowadzone na grupie 21-latków dowiodło, że tymi, którzy częściej żałują swojego pierwszego razu są osoby, które zaczęły współżyć przed 16 rokiem życia. Tak więc wiek w jakim rozpoczynamy inicjację seksualną ma dla zdecydowanej większości ogromne znaczenie. Należy tutaj zaznaczyć, że rozwój psychiczny każdego z nas jest inny. Jedna osoba czuje się gotowa na podjęcie współżycia w wieku 15 lat, inna w wieku 23. Jest to sprawa wybitnie indywidualna, dlatego przy podejmowaniu decyzji o współżyciu nigdy nie należy się sugerować kimkolwiek z naszego otoczenia, ale działać w zgodzie tylko i wyłącznie z samym sobą.

Decyzja o czasie podjęcia współżycia seksualnego jest tak bardzo istotna ze względu na zagrożenia jakie ze sobą niesie. Według badań przeprowadzonych przez serwis internetowy teenzone.pl aż 20,8% młodzieży przeżywa swój pierwszy raz całkowicie przypadkowo. Co oznacza, że są absolutnie nieprzygotowani na potencjalne konsekwencje takiego zachowania. Nawet nastolatkowie, którzy podejmują tą decyzję po dłuższym zastanowieniu, zazwyczaj nie myślą o tym, co się stanie gdy owo współżycie już rozpoczną.

Konsekwencje psychiczne zbyt wczesnego rozpoczęcia współżycia mogą być poważne. Komercjalizacja seksualności oraz wolny dostęp do filmów i treści pornograficznych w Internecie kreuje zakłamany obraz stosunku płciowego. Pomimo tego, że to jest pierwszy raz, każdy chce się sprawdzić jako namiętny i dobry kochanek. Co w przypadku ogromnego stresu i zupełnego braku doświadczenia jest absolutnie niemożliwe w momencie pierwszego stosunku. Zawód wywołany zupełnie innymi odczuciami niż te, których się spodziewamy, może wywołać kompleksy, których bardzo trudno będzie się pozbyć. Poza niską samooceną, niski wiek inicjacji seksualnej może nawet prowadzić do depresji czy prób samobójczych. Głębokie kompleksy powodują czasem ryzykowne zachowania, takie jak dużą liczbę partnerów seksualnych, co znacząco wpływa na ryzyko zachorowania na choroby weneryczne.

Kwestia chorób wenerycznych jest również niezwykle istotna w aspekcie wczesnego podejmowania współżycia. Procent osób młodych do 21 roku życia, aktywnie współżyjących, które przynajmniej raz zakaziły się chorobą weneryczną wynosi 22,6%. Nie tylko liczni partnerzy seksualni, ale również niepełna gotowość biologiczna do stosunków płciowych zwiększa ryzyko zachorowania na choroby z tej grupy.

Dla przykładu występowanie nadżerek szyjki macicy, częste u młodych kobiet sprzyja zakażeniu chlamydią. Rzecz jasna, prezerwatywy, jeśli dobrze założone, chronią przed zakażeniami chorobami wenerycznymi przenoszonymi przez spermę czy śluz szyjkowy, takie jak zakażenie HIV, HBV, HCV, rzeżączka, chlamydia czy rzęsistek pochwowy. Niestety, przed chorobami które mogą przenosić się przez kontakt skórny, prezerwatywy nie zabezpieczają. Należą do nich opryszczka wywołana wirusem HSV, zakażenie wirusem HPV czy kiła. W kontekście pierwszego razu ważny jest fakt wielokrotnie wyższego ryzyka zakażenia wirusami HIV, HBV i HCV, które będą miały ułatwione przedostanie się do krwi dziewczyny u której właśnie nastąpiło przerwanie błony dziewiczej.

Najbardziej znaną konsekwencją współżycia seksualnego jest oczywiście ciąża. Aż 8,3% młodzieży aktywnie współżyjącej nie stosuje jakiejkolwiek metody antykoncepcji. Należy dodać, że wiele osób antykoncepcję stosuje w błędny sposób, lub nie stosuje skutecznych metod zapobiegania ciąży. Najczęstszymi mitami na temat unikania niechcianych ciąży są bezpieczeństwo uprawiania seksu bez zabezpieczenia przy pierwszym razie, w czasie miesiączki oraz stosunek przerywany. Wyjątkowo ryzykowne jest również uprawianie seksu pod wpływem alkoholu, ponieważ często w takiej sytuacji zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu.

Można powiedzieć, że dla wielu osób podjęcie współżycia jest pierwszą decyzja w życiu, która może mieć aż tyle poważnych konsekwencji. Dlatego wymaga tak wnikliwego zastanowienia się nad tym, czy nie poczekać jeszcze trochę.

Wstecz