MATERIAŁ PR Komunikaty

Czy metoda płatności wpływa na wielkość zakupów?

Według portalu mamstartup.pl Polska znajduje się w czołówce w szybkości przyswajania nowości z sektora finansowego. Już dzisiaj zdecydowana większość z nas woli zakupy przy użyciu plastikowych kart. Ale jakie znaczenie na nasze zakupy ma to, w jaki sposób

Korzyści z używania karty zamiast gotówki są oczywiste. Ale konsumenci powinni być świadomi także psychologicznych implikacji wynikających z użytkowania plastikowych kart, zamiast gotówki.” mówi Robert Madejski, analityk walutowy z serwisu kantoronline.pl. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się temu, jakie znaczenie dla zachowania się konsumentów ma sposób płatności. 

Płatność kartą jest mniej bolesna

Badania z dziedziny neuroekonomii oraz neuromarketingu dowiodły, że dokonywanie zakupów pobudza ośrodek bólu w mózgu, a dokonywanie płatności za pomocą karty łagodzi ten ból. Okazuje się, że im przejrzyściej widzimy, ile musimy zapłacić, tym robimy to z większą niechęcią. I odwrotnie. Mniej przejrzyste sposoby płacenia, takie jak karty debetowe czy upominkowe powodują, że ból płacenia jest mniejszy, przez co wydajemy więcej pieniędzy[1].

Płacąc gotówką bardziej doceniamy swoje zakupy

Badania pokazują także, że metoda płatności wpływa na emocjonalne przywiązanie do zakupionych przez nas produktów. Według badań opublikowanych przez Journal of Consumer Reasearch, konsumenci, którzy płacą gotówką są bardziej związani z zakupionymi produktami, niż osoby, które zapłaciły za nie kartą[2].

Płacąc kartą kupujemy pod wpływem impulsu

Zespół badaczy pod kierunkiem Thomasa Manoja, profesora zajmującego się badaniem postaw konsumentów, stwierdził także, że płacąc kartą kupujemy pod wpływem impulsu, a to sprawia, że w naszym koszyku ląduje więcej niezdrowych produktów żywnościowych. Złagodzony ból płatności powoduje reakcje impulsywne, co z kolei przyczynia się do tego, że trudniej jest nam się oprzeć reklamom na produktach uważanych za niezdrowe[3].

Kartą czy gotówką?

Świat idzie w kierunku płatności bezgotówkowych, które są bardziej wygodne. Ale my, w naszym entuzjazmie do szybkości, nie powinniśmy podchodzić do kart bezgotówkowych bezkrytycznie. Płatność kartą ma swoje wady i jako konsumenci powinniśmy je znać. Tak jak doskonale znamy wady płatności w gotówce. Kiedy karta zostanie skradziona, wystarczy skontaktować się ze swoim bankiem. W przypadku zgubienia większej ilości gotówki, możemy jedynie szukać wiatru w polu.

Podsumowując

Ciekawym przykładem artykułu, który porusza temat kontrolowania wydatków jest tekst „Jak kontrolować swoje finanse?” opublikowany na blogu serwisu kantoronline.pl. Między innymi dowiesz się z niego co dla konsumentów znaczą wyniki tzw. testu cukierkowego oraz jakich jeszcze pułapek należy się wystrzec, aby uniknąć nadmiernych wydatków.  

[1] Por. http://pubsonline.informs.org/doi/abs/10.1287/mksc.17.1.4, dostęp: 29.05.2017 r.

[2] Zob. https://academic.oup.com/jcr/article-abstract/42/5/688/1857957/Paper-or-Plastic-How-We-Pay-Influences-Post?redirectedFrom=fulltext, dostęp: 29.05.2017 r.

[3] Zob. https://academic.oup.com/jcr/article-abstract/38/1/126/1798815/How-Credit-Card-Payments-Increase-Unhealthy-Food?redirectedFrom=fulltext, dostęp: 29.05.2017 r.

Wstecz