MATERIAŁ PR Wieści

Czy aspiryna może leczyć depresję? Doniesienia łódzkich naukowców

Specjaliści alarmują, że depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Według statystyk z problemem boryka się nawet 17 % populacji, aż 12-25%, pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, cierpi na różne rodzaje depresji.

Połowa osób borykających się z problemem, jest diagnozowana jako depresja umiarkowana lub ciężka. Warto też dodać, że nierzadko zaburzenia depresyjne nasilają się w okresie jesienno-zimowym oraz dotykają osób, które w pozostałych częściach roku nie skarżą się na problemy natury psychicznej.

Badania łódzkich specjalistów

Dr hab. Piotr Gałecki, prof. Antoni Florkowski, prof. Andrzej Lewiński i prof. Janusz Szemraja to zespół naukowców z Łodzi, którzy w ostatnim czasie dowiedli, że kwas acetylosalicylowy będący głównym składnikiem aspiryny może odgrywać kluczową rolę w leczeniu depresji. Ich innowacyjne badania zostały uznane i docenione prze Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne w Stanach Zjednoczonych. Polskim badaczom poświęcono bowiem artykuł w marcowym numerze czasopisma Psychiatric News. Zaskakujące właściwości aspiryny zostały dowiedzione na podstawie wieloletnich badań prowadzonych w Łodzi. Badano wówczas biologiczne podłoża chorób psychicznych, ze szczególnym naciskiem na depresję. Jak okazało się podczas ponad trzyletnich badań, w mózgu osób cierpiących na depresję znajduje się tlenek azotu, co świadczy o występującym tam stanie zapalnym. Ta obserwacja skłoniła łódzkich specjalistów do wysnucia tezy, że z nawracającą depresją można walczyć za pomocą środków przeciwzapalnych.

Aspiryna w walce z depresją

Badania wykazują, że tlenek azotu, a także wolne rodniki powodujące niszczenie tkanek w organizmie są częstą przyczyną chorób zapalnych, chorób układu krążenia, a także alzheimera. Jak się okazuje, przyczyniają się również do powstawania chorób o podłożu psychicznym, w tym (w dużym stopniu) depresji. Łódzcy specjaliści pokładają ogromne nadzieje w lekach przeciwzapalnych, a wśród nich w aspirynie i jej głównym składniku - kwasie acetylosalicylowym. Według polskich naukowców te dostępne bez recepty preparaty mogą zrewolucjonizować leczenie osób z chorobami psychicznymi. Naukowcy twierdzą, że działanie aspiryny może pomóc pacjentom borykającym się z depresją, którzy nie reagują na tradycyjne leki przeciwdepresyjne. Statystyki pokazują bowiem, że leczenie farmakologiczne sprawdza się tylko w przypadku 55% osób chorych na depresję. Pozostałe 45% nie odpowiada na leczenie. Być może kwas acetylosalicylowy będzie dla nich szansą na uwolnienie się od choroby.

Działanie aspiryny - tradycja i nowoczesność

Aspiryna to lek znany od wieków. Już sam Hipokrates doceniał kwas acetylosalicylowy i podkreślał jego doskonałe właściwości. Nasze mamy i babcie od lat ufają aspirynie i podają ją zawsze, gdy ich bliscy borykają się z problemem przeziębienia i grypy. Przeciwzapalne i przeciwwirusowe działanie aspiryny doskonale sprawdza się bowiem podczas chorób sezonowych. Warto dodać, że kwas acetylosalicylowy to nie tylko świetny lek na przeziębienie czy grypę. Lekarze polecają również maseczki aspirynowe dla osób walczących z trądzikiem. Dzięki naukowcom z Łodzi możemy pójść jednak o krok dalej - działanie aspiryny może być bowiem wykorzystywane nie tylko podczas leczenia infekcji sezonowych czy stanów zapalnych skóry, ale może być milowym krokiem w walce z depresją.

Problem depresji dotyka znacznej części społeczeństwa, a statystyki mówią, że z chorobą borykają się coraz młodsi ludzie. Na zachorowalność wpływa wiele czynników, między innymi tryb życia oraz dieta. Lekarze informują, że największym problemem jest nawracająca depresja oraz brak odpowiedzi na zastosowane leczenie farmakologiczne. Kłopoty z powrotem pacjentów do zdrowia i przywróceniem radości życia od lat zajmowały łódzkich specjalistów.

Ich chęć znalezienia rozwiązania problemu była bodźcem do przeprowadzenia kilkuletnich badań nad depresją, które przyniosły zaskakujące rezultaty. Jak dowiedli polscy specjaliści, jedną z przyczyn chorób psychicznych jest tlenek azotu obecny w mózgu. Okazuje się bowiem, że ta substancja odpowiada za stan zapalny, a ten za występowanie zaburzeń o podłożu psychicznym - w tym depresji. Badania wykazują, że skutecznym środkiem walki z chorobą może być doceniania od wieków aspiryna. Jej działanie przeciwzapalne sprawia, że chorzy na depresję, którzy nie reagują na tradycyjne leczenie farmakologiczne, mają szansę na powrót do zdrowia.

Wstecz