MATERIAŁ PR Styl życia

Co to jest MBA i dlaczego warto zainwestować w te studia?

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób wiedziało, czym jest tajemniczy skrót MBA. Dzisiaj to jeden z kierunków najchętniej wybieranych przez menedżerów, liderów oraz biznesmenów. Co sprawia, że warto wybrać studia MBA? Jakie są inne opcje dla osób, które ch

Dlaczego powstały studia MBA?

Duża konkurencja na rynku edukacyjnym sprawia, że uczelnie zapewniają swoim studentom coraz wyższy poziom kształcenia. Umożliwiają też udział w międzynarodowych projektach oraz dostęp do zaawansowanej wiedzy, w tym tej z zakresu zarządzania firmą czy światowych trendów gospodarczych.

Próbując sprostać wymaganiom i potrzebom rynku, zaczęto zastanawiać się, jak pomóc tym, którzy chcą dalej się kształcić. Właśnie dlatego powstały studia MBA – dedykowane osobom na kierowniczych stanowiskach, zarządzającym średnimi i dużymi firmami czy dla menedżerów różnego stopnia. Pierwsze kursy zorganizowano w Stanach Zjednoczonych i od razu nadano im rangę jednych z najbardziej prestiżowych oraz zaawansowanych studiów menedżerskich.

Co to jest MBA?

Wyjaśnijmy na początek, czyli czym jest skrót MBA. Rozwija się go następująco: Master of Business Administration (Magisterskie Studia Menedżerskie). Są to studia interdyscyplinarne, łączące wiele dziedzin nauki, takich jak:

    •    socjologia,
    •    psychologia,
    •    prawo,
    •    etyka,
    •    ekonomia,
    •    rachunkowość,
    •    finanse,
    •    marketing.

Szeroki zakres kierunków sprawia, że absolwent zdobywa wiedzę na najwyższym poziomie, która pozwala mu na piastowanie stanowisk związanych z zarządzaniem firmą, zespołem lub produktem. Cechą wyróżniającą studia MBA jest mocne skupienie na kształceniu umiejętności praktycznych, czego wyrazem jest istotna rola case studies, ćwiczeń, prac projektowych i gier kierowniczych.

Gdzie studiować?

Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim ważna jest sama uczelnia i wykładowcy, którzy powinni być przede wszystkim praktykami. Nie bez znaczenia jest lokalizacja. Warszawa daje największe możliwości, ponieważ podczas zajęć można nawiązać ważne kontakty, jakie zaowocują współpracą w przyszłości.

W przypadku studiów MBA warto znaleźć szkołę prestiżową, z wykwalifikowaną, międzynarodową kadrą, nowoczesnymi narzędziami oraz kontaktem pomiędzy uczelnią a światem biznesu. Można też wybierać między różnymi rodzajami, dlatego na sam początek lepiej zainwestować w MBA, a dla bardziej doświadczonych menedżerów perfekcyjne będą studia EMBA.
Jednym z dobrych wyborów są m.in. studia EMBA Grupy Uczelni Vistula w Warszawie, które posiadają zintegrowane podejście do wiedzy oraz indywidualne nastawienie do uczestników programu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że po skończeniu studiów szybko i płynnie wejdziemy w rynek pracy, a inwestycja w kształcenie zacznie się zwracać.

Dlaczego warto?

Studia MBA, z uwagi na intensywność oraz zaawansowaną wiedzę, są większą inwestycją niż tradycyjne kierunki, więc studenci mogą zadać sobie pytanie, dlaczego warto wybrać się na tego rodzaju kurs. To przede wszystkim wybór dla ambitnych, pracowitych osób, które bardzo poważnie podchodzą do swojego wykształcenia, przyszłości na rynku pracy oraz kariery, a same studia traktują jako realną inwestycję w swój rozwój.

Studenci mogą mieć pewność, że uczą się na najwyższym poziomie, w międzynarodowym środowisku, często z ekspertami w branży. Z uwagi na silny nacisk położony na umiejętności praktyczne, rozwiązywanie potencjalnych problemów oraz analizowanie bieżących trendów, absolwent studiów MBA może faktycznie wykorzystać wiedzę w praktyce, w codziennej pracy. Co ważne, studia menedżerskie pozwalają bez większych problemów szybko znaleźć pracę na kierowniczym stanowisku lub dynamicznie rozwijać swoją firmę.

Wstecz