Wieści

Co mówią o tobie twoje okulary?

foto: Luis Molinero/shutterstock.com

Inteligentny, szczery, pracowity - to pierwsze skojarzenia na temat osób noszących okulary. Ale są i inne - dziwaczny, nieatrakcyjny, słaby. Co - wedle wedle psychologów - mówią o osobie jej okulary?

Jeśli ktoś zastanawia się nad swoim ubiorem i chciałby dzięki wyglądowi osiągnąć jakiś konkretny efekt, może oczywiście zasięgnąć porady stylistki, ale sporo dowie się też z badań psychologicznych. Badacze dostarczają nam argumentów za tym jak się ubierać i czego nie zakładać, by wzmocnić dane wrażenie na swój temat. Również okulary mogą wpływać na to jak jesteśmy oceniani „na pierwszy rzut oka”.

Oto kilka krótkich spostrzeżeń jakich dokonali w tej materii psychologowie:

1. Okulary mogą sprawić, że zostaniesz uznany za osobę inteligentną, szczerą, wyrafinowaną, godną zaufania i pracowitą – wynika z badań Michael’a J. Brown, który analizował jak wygląd oskarżonego może wpłynąć na decyzję sądu („The Effects of Eyeglasses on Mock Juror Decisions”).

2. Z drugiej strony Brown wskazuje, że ludzie noszący okulary są częściej oceniani jako „społecznie dziwaczni” i mniej atrakcyjni.

3. Mężczyźni - okularnicy są oceniani jako słabsi niż ci bez okularów i nie posiadający zdolności przywódczych.

4. Dzięki okularom na nosie możesz zostać uznany za osobę o wyższym statusie społecznym – wynika z kolei z badań Nicolasa Gueguena.

5. Okulary z logo znanych marek mogą zostać zinterpretowane dwojako: jako znak, że jesteś ugodowym, sumiennym ekstrawertykiem, który ceni sobie modę albo jako sygnał, że charakteryzuje cię wysoki neurotyzm i chcesz zrobić dobre wrażenie z obawy przed odrzuceniem – wynika z badań dr Riza Casidy.

6. Moda na okulary – kształty, kolory, materiały – zmienia się nieustannie. Dlatego wiedeński psycholog Helmut Leder postanowił sprawdzić wpływ oprawek na wrażenie o okularnikach. Okazuje się, że osoby w okularach bez ramek są mniej charakterystyczne i trudniej je zapamiętać, ale jednocześnie wydają się bardziej godne zaufania niż osoby, które wybierają grube oprawki.

I jeszcze kilka skojarzeń, jakie rzekomo wywołuje określony kształt okularów: prostokątne - profesjonalizm, wiedza, inteligencja, zdecydowanie przebojowość; okrągłe - dobroduszność, spokój, brak agresji; oprawki rogowe, tzw. kujonki - chaotyczność, nieporadność, emocjonalność, zainteresowania artystyczne; „koci” kształt, oprawki wydłużone ku górze - kokieteria, zalotność.

Specjaliści zwracają także uwagę na kolor okularów - te ciemne przywołują wrażenie powagi, utrzymane w intensywnym, „ostrym” kolorze” mają świadczyć o dynamiczności, kreatywności; ciepłe, pastelowe odcienie to spokój, równowaga.

Próbę zestawienia kształtów i kolorów ramek okularów z typami osobowości zobaczyć można np. tu: http://i1.celebixy.pl/34bdf21b4763af548035f459f4871f2060d22417/7-jpeg

To zestawienie oczywiście powinniśmy traktować raczej jako zabawę, okulary to w końcu tylko okulary, a nie żaden wskaźnik tego jaka jest osoba, która je nosi. Warto też pamiętać, że każde pierwsze wrażenie, można ocieplić odpowiednim uśmiechem.

Oprac. (marga) na podst. psychologytoday.com

Wstecz