(red) Wieści

Chore nerki i pamięć

Funkcjonowaniem poznawczym osób z przewlekłą niewydolnością nerek zajmuje się dr hab. Michał Harciarek, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

Przewlekła niewydolność nerek jest przykładem choroby somatycznej, która sprawia, że układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo. Jak wynika z badań, doprowadza ona do stopniowego upośledzenia funkcjonowania całego organizmu, w tym bardzo istotnych funkcji poznawczych, m.in.: pamięci, uwagi, myślenia abstrakcyjnego.

Rodzaj zaburzeń u osób chorych na przewlekłą niewydolność nerek zależy przede wszystkim od stosowanego leczenia. Najwięcej zaburzeń poznawczych występuje u osób leczonych farmakologicznie. Może mieć to związek z nagromadzeniem się w organizmie pacjenta substancji toksycznych.

Funkcjonowanie poznawcze osób leczonych dializoterapią może być łagodnie bądź umiarkowanie zaburzone. Badacz zwraca uwagę, że bardzo rzadko leczenie to prowadzi do całkowitego cofnięcia się dysfunkcji poznawczych. Także ze względu na obciążenie układu krążenia, które może również prowadzić do problemów neuropsychiatrycznych.Doktor Harciarek zaznacza, że poprawę funkcji poznawczych przynosi udany przeszczep nerki. Jego badania mogą być stosowane do prognozowania poprawy funkcjonowania poznawczego osób z przewlekłą niewydolnością nerek.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie „Nauka” ( 2015, nr 4, s. 107–126).

Wstecz