MATERIAŁ PR Komunikaty

Chcesz rozbudzić w sobie kreatywność? Pokochaj planszówki!

Kreatywność to cecha umysłowości, która bardzo się przydaje w pracy zawodowej. Niemal w każdym cv kierowanym do potencjalnego pracodawcy ta cecha jest podawana jako niezbędna, by otrzymać pożądaną posadę.

Kreatywność nie jest cechą wrodzoną, trzeba się jej nauczyć. Nieraz samo życie kształtuje nasze myślenie, stawiając nas w takich sytuacjach, że nietypowe kojarzenie i oryginalne rozwiązania problemów wybawiają nas z kłopotu. Oczywiście, nauka w szkole i studia rozwijają naszą kreatywność. Niemałą rolę odgrywają w tym gry planszowe.

Gdy nastała era gier komputerowych, wydawało się, że czas planszówek przeminął. Jednak nic z tego. Zarówno tradycyjne jak i nowo powstałe gry planszowe mają swoich zwolenników. I to niekoniecznie wśród dzieci. Okazuje się, że osoby dorosłe doskonale się czują, spędzając wolny czas na takich grach.

Jaką przewagę mają planszówki nad grami komputerowymi?

Przede wszystkim z faktu, że do gry potrzeba kilku osób, wynika, że doskonale nadają się one do urozmaicania imprez domowych, spotkań towarzyskich. Jest przy nich czas na rozmowy, żarty, podjadanie smakołyków itp. Na szczęście wielu graczy komputerowych ma dosyć samotnego wysiadywania przed monitorem i  konkurowania z wirtualnymi przeciwnikami. Tu przeciwnik, a raczej partner, jest w zasięgu wzroku, a wygrana nie jest celem samym w sobie. To rozrywka, dodajmy - kształcąca rozrywka.

Wiele gier planszowych wymaga znajomości wiedzy ogólnej, bogatego słownictwa, umiejętności kojarzenia i logicznego myślenia. Krótko mówiąc, rozwijają one kreatywność. Oto przykłady.

Scrabble

Tę grę znają niemal wszyscy. Została wymyślona na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku przez bezrobotnego architekta. Niestety, żadna wytwórnia gier planszowych nie zainteresowała się tym wynalazkiem, uważając, że jest to nudna zabawa. Dopiero kilkanaście lat później zaczęto jej masową produkcję. Wcześniej sam autor wykonywał ręcznie plansze. Do tej pory na całym świecie sprzedano setki milionów egzemplarzy.

Zasady gry nie są skomplikowane. Potrzeba 2 -  4 graczy. Każdy z nich ma do dyspozycji 7 płytek z literami, z których ma ułożyć wyrazy, tak by z partnerami (przeciwnikami?) utworzyć krzyżówkę. Każdej literze przyporządkowana jest stała wartość punktowa. Litery najrzadziej występujące w słowniku, punktowane są najwyżej. Do tego są jeszcze premie. Wygrywa ten, kto uzyska najwięcej punktów.

Największe szanse na wygraną ma osoba dysponująca nie tyle najwyżej punktowanymi literami, co bogatym słownictwem.

Tabu

Jest to gra, która rozwija umiejętność kojarzenia, dyscyplinę myślenia i uwagę. Chodzi o to, by opisać dane słowo czy wyrażenie, nie używając określeń najbardziej naprowadzających na rozwiązanie. Tak na przykład, gdy „na tapecie” jest wyraz: garnitur, nie wolno wymienić takich słów jak: marynarka, spodnie, krawat, ubranie, spotkanie. Partnerzy w grze też muszą uruchomić wyobraźnię, by odgadnąć słowo na podstawie niezbyt oczywistych skojarzeń.

Dixit

Jest to gra nieco podobna do Tabu. Tym razem jeden z graczy  (najlepiej gdy jest ich co najmniej sześciu) wymienia swoje skojarzenia na temat ilustracji na danej karcie. Jego zadaniem jest podanie takiego opisu, by utrudnić przeciwnikom odgadnięcie, o jaki rysunek chodzi. Ci zaś mają wykazać się kreatywnością , by mimo nietypowych skojarzeń partnera, wpaść na trop rozwiązania.

Osadnicy. Narodziny imperium

W grze mogą wziąć udział 4 osoby.  Każda z nich jest przywódcą potężnego imperium, które chce zyskać przewagę nad przeciwnikiem, budując swoją potęgę ekonomiczną i militarną. Tak więc gracze stawiają budowle, handlują surowcami, odkrywają nowe tereny, toczą wojny. Aby zwyciężyć, wymagane jest ustalenie strategii, umiejętność przewidywania, planowania i logicznego myślenia.

Gdzie kupować gry planszowe?

Choć gry planszowe nie rujnują domowych finansów, nie warto przepłacać. Można je kupować w sklepach internetowych, zwłaszcza gdy oferują promocje i wyprzedaże. Okazję do korzystnych zakupów stwarzają też kody rabatowe, które można znaleźć na stronach serwisu internetowego AleRabat.com. Wystarczy wpisać numer kodu na arkuszu zamówienia do danego sklepu, by uzyskać obniżkę ceny na kupno gier planszowych. Warto z takiej okazji skorzystać, by kupować gry planszowe nawet o kilkadziesiąt procent taniej.

Wstecz