Anita Piotrowska Komunikaty

„Blokada” – Konkurs!

Dla wielbicieli dobrego kina mamy aż 50 podwójnych zaproszeń na film „Blokada”, którego „Charaktery” są patronem. Zwycięzcy będą mogli uczestniczyć w dowolnym pokazie filmu w warszawskim kinie Muranów.

Zarządzanie strachem to jedna z metod totalitarnego państwa. A strach umiejętnie podsycany łatwo zamienia się w paranoję, zatrzaskując kogoś w jego własnej głowie. Opowiada o tym film tureckiego reżysera Emina Alpera „Blokada”, odnoszący się do bliżej nieokreślonej przyszłości. Nie wiadomo, czy apokalipsa właśnie się dokonała, czy za chwilę ma nadejść.

Miasto, które ogląda Kadir wychodzący z więzienia po dwudziestu latach odsiadki, wygląda jak wielkie śmietnisko kontrolowane przez aparat bezpieczeństwa. W zamian za zwolnienie warunkowe bohater staje się tajnym współpracownikiem policji i ma pomagać w wykrywaniu terrorystycznych spisków. Wkrótce wszyscy stają się podejrzani: krewni, znajomi, sąsiedzi. Tymczasem pogrążony w depresji młodszy brat Kadira Ahmet, który trudni się strzelaniem do bezpańskich psów, karmi się swoją własną paranoją. Porzucony przez żonę, potajemnie przygarnia postrzelonego przez siebie czworonoga i żyje w strachu, że rzecz się wyda, bo system nie toleruje takich ekscesów. Sympatyczne małżeństwo Ali i Meral, u których główny bohater wynajął mieszkanie, idzie na pierwszy ogień. Chorobliwa podejrzliwość Kadira spotyka się z jego seksualną fiksacją i strachem przed powrotem do celi. Donosiciel stopniowo zaplątuje się we własne sieci.

Polowania na psy stają się w filmie Alpera metaforą. Zimna kolorystyka, wiercące dziurę w głowie dźwięki, zdezelowana sceneria składają się na obraz mocno przygnębiający. „Blokada” pokazuje mechanizm, w którym psychoza związana z zagrożeniem terroryzmem stworzyła aparat przemocy łamiący wszelkie humanitarne standardy. Można oczywiście czytać tę historię przez pryzmat sytuacji panującej w Turcji pod rządami Erdoğana, można też sięgnąć w przeszłość, nawiązując do przewrotów wojskowych w tym kraju. Alperowi udaje się jednak uciec od politycznej publicystyki, by opowiedzieć historię człowieka wykorzystanego, zastraszonego i koniec końców ośmieszonego przez system. „Blokada” to też film o kryzysie zaufania, gdy już tylko pies może być człowiekowi bliski.

Dla 50 pierwszych osób, które wyślą wiadomość na adres katarzyna.moskal@charaktery.com.pl, podając w niej swoje imię i nazwisko, mamy podwójne zaproszenia na film. W seansie będzie można uczestniczyć w dniach 24 czerwca – 7 lipca w warszawskim kinie Muranów, po uprzedniej rezerwacji i okazaniu w kasie kina dowodu tożsamości. W temacie wiadomości należy wpisać słowo „film”.

Zobacz oficjalny zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=uLuMKV7Ey2M

Wstecz