Marek Binder Wieści

Bity w mózgu

Ile megabajtów pamięci zawiera ludzki mózg? Odpowiedzi na to pytanie szukała grupa badaczy z Howard Hughes Medical Institute oraz Salk Institute, kierowana przez Terrence’a Sejnowskiego.

Naukowcy chcieli zbadać, jaka jest pojemność informacyjna ludzkiej tkanki mózgowej. W tym celu, na podstawie obrazów mikroskopowych, stworzyli trójwymiarową rekonstrukcję fragmentu tkanki mózgowej wielkości jednej czerwonej krwinki.

Fragment pochodził z hipokampa – obszaru, któremu przypisuje się rolę w powstawaniu i przechowywaniu wspomnień. Ponieważ powszechnie uważa się, że nasza pamięć opiera się na tworzeniu nowych połączeń między neuronami (połączenia te nazywamy synapsami), naukowcy przyjrzeli się tym właśnie elementom. W analizach przyjęli założenie, że różnice w wielkości synaps są powiązane z siłą połączenia.

W publikacji zamieszczonej w czasopiśmie „eLIFE” w listopadzie 2015 badacze podali, że synapsy występują w możliwych 26 „rozmiarach”, a mózg niezwykle precyzyjnie trzyma się tej „rozmiarówki”. Oznacza to, że każda synapsa przechowuje 4,7 bita informacji. Szacuje się, że w ludzkiej korze mózgowej występuje ok. 150 bilionów synaps! Terrence Sejnowski przyrównuje potencjał pamięciowy mózgu do ilości informacji przechowywanych na wszystkich stronach www.

Wstecz