(red)

Bezpłatny pokaz nagradzanego filmu „Przy Planty 7/9” na VI Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku.

21 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Zapraszamy na obsypany nagrodami film dokumentalny „Przy Planty 7/9” w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera, który prezentowany będzie 21 kwietnia, w piątek, o godz.16.00, w sali Green Room Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Projekcji odbywającej się w ramach VI Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku, towarzyszy spotkanie z bohaterem filmu- Bogdanem Białkiem- autorem książek, założycielem i redaktorem naczelnym magazynu „Charaktery”, ale przede wszystkim twórcą Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, działającego na rzecz pamięci, dialogu i tolerancji.  

Bogdan Białek to pochodzący z Białegostoku polski katolik, z wykształcenia psycholog, który po upadku komunizmu w Polsce otwiera puszkę Pandory i zaczyna publicznie mówić o tragicznych wydarzeniach z Kielc, z 4 lipca 1946 roku.
To wtedy, zaledwie w rok po II wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ponad 40 Żydów ocalałych z Holocaustu, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. W całych Kielcach ranią jeszcze 80 osób.

Film dokumentalny „ Przy Planty 7/9”  już w tytule odnoszący się do miejsca pogromu, przywołuje te dramatyczne wydarzenia, ale przede wszystkim pokazuje trwający przez lata proces przywracania pamięci o ofiarach, dążenie do prawdy bez uprzedzeń, stereotypów i teorii spiskowych  a zwłaszcza drogę do pojednania.
Reżyserzy filmu- polski katolik i amerykański Żyd- realizowali go przez 10 lat, ucząc się wspólnego spojrzenia na kielecką tragedię.
W efekcie stworzyli obraz nie tylko przejmujący, ale przede wszystkim niezwykle potrzebny dla rozpowszechniania postaw wzajemnej tolerancji, otwartości i szacunku, niezależnie od identyfikacji etnicznej, religijnej czy kulturowej.

Film „Przy Plany 7/9” otrzymał wiele polskich i międzynarodowych nagród ( m.in. Nagroda za najlepszy film dokumentalny na St. Louis International Film Festival, Nagroda za najlepszy film dokumentalny Jersey City International Television and Film Festival, Nagroda Specjalna Warsaw Jewish Film Festival, ) , był prezentowany w kraju i za granicą, wkrótce wejdzie do kin w USA ( amerykański tytuł obrazu brzmi „Bogdan's Journey” )
Pokaz filmu w Operze i Filharmonii Podlaskiej to pierwsza projekcja w Białymstoku.
Zapraszamy! 

Zwiastun filmu
https://www.youtube.com/watch?v=rPDwkCzZahQ 

Więcej informacji o filmie:
http://przyplanty.pl/index.html
***

Wstecz