MATERIAŁ PR Komunikaty

Bez telefonu jak bez ręki

W 2015 roku GUS poinformował, że w Polsce działa ponad 58 mln aktywnych kart SIM. Obecnie liczba użytkowanych telefonów komórkowych przekracza liczbę mieszkańców kraju, a Polacy coraz częściej deklarują, że nie potrafiliby żyć bez telefonu komórkowego.

Telefony komórkowe w 2015 roku były użytkowane już przez 91% dorosłych Polaków – wynika z raportu „Korzystanie z telefonów komórkowych” przygotowanego przez CBOS. W ostatnich latach liczba użytkowników telefonów komórkowych nieustannie wzrastała, urządzenia zaś każdego roku zyskiwały nowe funkcje. Dziś na stałe zmieniły styl życia współczesnego człowieka, oferując swoim użytkownikom szereg udogodnień, przez co ciężko sobie wyobrazić, jak wyglądałoby życie bez telefonu.

Szukamy wielofunkcyjności

Czasy, gdy od telefonu komórkowego oczekiwaliśmy jedynie wygodnego zapewniania kontaktu z resztą świata, bezpowrotnie minęły. Chociaż z telefonów komórkowych faktycznie korzysta 91% Polaków, to tylko 41% posiada wyłącznie klasyczny telefon. 35% respondentów deklarowało, że posługuje się jedynie smartfonem, z kolei 15% posiadało oba urządzenia. Zjawisko zastępowania klasycznych telefonów „lepszym modelem” ma swoje źródło w poszerzaniu zakresu funkcji tego urządzenia. Wszyscy posiadacze prowadzą za ich pośrednictwem rozmowy, w tym 78% przesyła wiadomości SMS, ale telefon komórkowy wykorzystywany jest częstokroć jako aparat fotograficzny (57%), zegarek (53%), kalendarz i terminarz (44%) oraz przenośne urządzenie do łączenia się z internetem (37%).

Mobilny świat

Raport „Digital, Social&Mobile in 2015”, opublikowany przez serwis We Are Social, zawiera dane dla ponad 240 krajów dotyczące m.in. urządzeń mobilnych, internetu, oprogramowania, połączeń komórkowych. On także potwierdza rosnące znaczenie telefonów i smartfonów: twórcy raportu zwracają uwagę, że penetracja telefonów komórkowych sięgnęła 50% na całym świecie: pod koniec 2014 roku liczba aktywnych połączeń komórkowych była wyższa niż ilość ludności Ziemi. Rynek mobilny wciąż się jednak rozwija: zwiększa się jego dostępność, maleją koszty, wzrasta transmisja danych, przez co rośnie popularność smartfonów i internetu mobilnego dostępnego np. na klasycznych telefonach komórkowych. Na świecie już 33% stron internetowych jest przeglądana na telefonach komórkowych. W Polsce ten odsetek jest jeszcze większy – wynosi 46%. W internecie Polacy spędzają średnio prawie pięć godzin, z czego około jedną godzinę i czterdzieści dziewięć minut przeglądają serwisy – zwłaszcza społecznościowe – przy użyciu urządzeń mobilnych.

Utracone okno na świat?

Takie urządzenia jak telefony komórkowe stają się zatem niezbędne dla coraz szerszego grona konsumentów: zarówno w prywatnej sferze życia, jak i pracy. Służą do kontaktu, przeglądania zawartości internetu, dokonywania płatności zbliżeniowych, prowadzenia terminarzy. Statystyki zaprezentowane przez firmę Tech21 pokazują, że użytkowane na co dzień telefony narażone są na częste uszkodzenia. 90% przebadanych przyznało, że przynajmniej raz w miesiącu zdarza się im telefon upuścić. Z łatwością można doprowadzić do pęknięcia ekranu, którego naprawa nie należy niestety do tanich.

Chociaż liczba kradzieży telefonów komórkowych spadła – w 2013 roku zdarzyło się to czterdzieści sześć tysięcy razy (spadek podyktowany jest prawdopodobnie wzrastającymi trudnościami ze sprzedaniem skradzionego sprzętu w dobrej cenie) – takie przypadki wciąż się zdarzają. Dość często dochodzi także do zgubienia bądź utracenia telefonu w inny sposób – na przykład poprzez zalanie wodą.

Utrata możliwości łączenia się ze światem z dowolnego miejsca stanowi tymczasem dla wielu osób poważny problem. Nawet zapomnienie telefonu z domu wywołuje u jednej trzeciej badanych poczucie irytacji i zagubienia. Połowa ankietowanych stwierdza, że wolałaby wyjść z mieszkania bez portfela niż bez telefonu. W przypadku stałej utraty bądź uszkodzenia stres jest jeszcze większy.

Ubezpieczenia telefonów

W związku z dużą wartością niektórych modeli i problemami, jakie generuje utrata telefonu, na rynku istnieje bogata oferta ubezpieczeń. Dostępne są one zarówno u operatorów, jak i firm zewnętrznych – w rodzaju. Telefon można ubezpieczyć m.in. od uszkodzeń mechanicznych, zalania, kradzieży, zniszczenia przez osoby trzecie czy wad oprogramowania. Zarówno cena, jak i okres ubezpieczenia uzależnione są od typu wybranej oferty. Dzięki takim rozwiązaniom w razie utraty bądź zniszczenia posiadanego modelu urządzenia można szybko uzyskać rekompensatę lub wymienić telefon na sprawny i nowy.

Wstecz