Anita Piotrowska/km Komunikaty

„Barany. Islandzka opowieść” - konkurs!

Dla wielbicieli dobrego kina mamy aż 50 podwójnych zaproszeń na film „Barany. Islandzka opowieść”, którego „Charaktery” są patronem. Zwycięzcy będą mogli uczestniczyć w dowolnym pokazie filmu w warszawskim kinie Muranów.

Bliskość może mieć chłodną podszewkę - jako coś niechcianego, dotkliwego, ufundowanego na resentymentach. Czy wymuszona bliskość może wiązać?W filmie „Barany. Islandzka opowieść” dwaj sędziwi bracia zajmujący się pasterstwem dzielą ze sobą kawałek ziemi, rodzinną tradycję i miłość do owiec, a jednocześnie nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Czasem tylko z pomocą psa pasterskiego posyłają sobie suche liściki. Gummi i Kiddi, pielęgnując swoją samotność, jednocześnie mają nieustające poczucie, że tuż obok żyje ten drugi – znienawidzony, tak bardzo różny i obcy, a jednocześnie gdzieś podskórnie tak bardzo bliski.

Zimowy klimat, surowe pejzaże, szorstkie obyczaje – bohaterowie Grímura Hákonarsona są produktem miejsca, w którym wyrośli. Przywiązanie do ziemi i hodowanych zwierząt wydają się tu równie silne, co więzi międzyludzkie, a w przypadku dwóch wrogich sobie nawzajem starych kawalerów nawet silniejsze. W zaciętej rywalizacji o prymat w hodowli bywają komiczni, ale i niebezpiecznie zdeterminowani. Jeśli coś jest w stanie wstrząsnąć życiem tych milczących brodatych mężczyzn w wełnianych swetrach, to tylko zagrożenie dla stada. Właśnie wokół tych pierwotnych uczuć i bardzo przyziemnych dążeń buduje swój film islandzki reżyser.

Choć fabuła ciągnie w stronę współczesnej zeświecczonej przypowieści o rywalizacji dwóch braci i ofierze z baranka, Hákonarson poprzez ascetyczną formę i cierpki humor mocno trzyma się ziemi. Wierzy jednak, że nie tyle wspólny los i warunki życia mogą pomóc zbliżyć się skłóconym braciom, ile raczej podobne poczucie sensu tego, co robią. I dopiero wtedy, gdy ów sens zostaje im odebrany, dotychczas wymuszona bliskość może stać się czymś prawdziwie wiążącym.  

Do 50 pierwszych osób, które wyślą wiadomość na adres katarzyna.moskal@charaktery.com.pl, podając w niej swoje imię i nazwisko, mamy podwójne zaproszenia na film.  W seansie będzie można uczestniczyć w dniach 12-25 lutego, po uprzedniej rezerwacji i okazaniu w kasie kina dowodu tożsamości. W temacie wiadomości należy wpisać słowo „film”.

  Zobacz zwiastun

 

Wstecz