MATERIAŁ PR Styl życia

ABC laserowego usuwania tatuażu

Nie każda decyzja o wykonaniu tatuażu jest w pełni przemyślana, a jakość wykonania rysunku często pozostawia wiele do życzenia. Właśnie dlatego w gabinetach dermatologicznych rośnie liczba zapytań o laserowe usuwanie tatuażu.

Laserowe usuwanie tatuażu jest jedną z metod pozbywania się niechcianych ozdób na twarzy. Dotychczasowe doświadczenia lekarzy dowodzą, że jest to również jeden z najlepszych sposobów na wywabienie niechcianego rysunku. Inne metody takie jak chirurgia, kriochirurgia czy salabrazja (stosowanie chlorku sodu) niosą ze sobą ryzyko powstania blizn, co nie zachęca do ich stosowania. Terapia laserowa natomiast  pobudza tkanki do samodzielnego wydalania barwnika, co sprawia, że organizm niejako sam eliminuje tatuaż.

Metody laserowego usuwania tatuażu

XX wiek to okres prężnego rozwoju chirurgii plastycznej oraz szeroko pojętej medycyny estetycznej. To także czas badań nad działaniem wiązki laserowej na organizm człowieka oraz sposobów jej wykorzystywania w leczeniu różnych schorzeń. Wieloletnie badania dowiodły, że terapia laserowa może być także skutecznym sposobem usuwania tatuażu. Rozwój tej gałęzi medycyny pozwolił zaś na stworzenie metod pozbywania się niechcianych rysunków bez ryzyka uszkodzenia tkanki. Obecnie stosowana terapia laserowa oraz jej poszczególne odmiany niesie ze sobą niezwykle niskie ryzyko wystąpienia powikłań i pozostawienia blizn. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać sprawdzone gabinety.

Ważne jest także korzystanie z usług lekarzy. Niejedno studio tatuażu czy salon urody oferują zabiegi laserowe, jednak ich pracownicy nie zawsze są odpowiednio wykwalifikowani. Znacznie lepszym pomysłem jest zatem udanie się do gabinetu, w którym zabiegi przeprowadza lekarz. Większość z nich proponuje dwie metody terapii laserowej. Pierwszą z nich jest metoda ablacyjna, drugą zaś – nieablacyjna.

Metoda ablacyjna polega najczęściej na użyciu lasera CO2. Jego zadaniem jest odparowanie tkanki wraz z barwnikiem. Zaletą tej metody jest możliwość usunięcia tatuażu niezależnie od jego koloru. Według specjalistów to najskuteczniejszy obecnie sposób na całkowite usunięcie niechcianych rysunków na ciele. Minusem jest natomiast ryzyko pojawienia się blizn.  Po zabiegu zmienia się bowiem struktura tkanki i pojawiają się odbarwienia w miejscu tatuażu, dlatego korzystają z niej przede wszystkim pacjenci, którzy chcą całkowicie usunąć rysunek, a ewentualnie powstanie śladu po nim nie stanowi dla nich problemu.

Metoda nieablacyjna polega natomiast na selektywnym usuwaniu tuszu. Pozwala na wyeliminowaniu barwnika przez bez uszkadzania tkanki. Energia laserowa jest bowiem pochłaniana przez tusz, który jest częściowo odparowywany natychmiastowo. Dotyczy to zazwyczaj barwnika zlokalizowana w wierzchnich warstwach skóry. Fragmenty barwnika umiejscowione głębiej są zaś wydalane z organizmu na drodze fagocytoz. Ta metoda znacznie zmniejsza ryzyko powstawania blizn, ale wymaga wielokrotnego powtarzania, dlatego jest stosowana u osób, którym zależy na gładkiej skórze bez śladów po tatuażu.

Pielęgnacja skóry po zabiegu laserowego usuwania tatuażu

Skóra po zabiegu laserowego usuwania tatuażu jest poparzona i podrażniona, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim konieczne jest częste nawilżanie i natłuszczanie. Można do tego stosować maści i kremy, które jednocześnie osłonią ranę. Ponadto w pierwszym dniu po zabiegu warto sięgnąć po preparaty zawierające panthenol – dzięki niemu pęcherze będą osłonięte i szybciej się zabliźnią. Panthel zredukuje także świąd i pieczenie, co z kolei pozwoli uniknąć drapania i uszkodzenia podrażnionej skóry. Rozdrapywanie miejsca po sesji laserowej może doprowadzić bowiem do powstania blizn.

Dobrym sposobem na pielęgnację skóry po zabiegu jest także smarowanie jej olejami naturalnymi, które wykazują działanie przyspieszające gojenie się ran oraz działają przeciwbliznowo. Jednym z najbardziej skutecznych jest olej z rokitnika syberyjskiego. Dzięki jego właściwościom ryzyka powstania nieestetycznych śladów zmniejsza się wielokrotnie. Jeśli jednak pielęgnacja zawiodła i w miejsce po tatuażu nie jest idealnie gładkie, warto sięgnąć po silikonowy żel na blizny (zobacz http://bliznasil.pl/bliznasil-informacje.html - kupisz go w bardzo dobrej cenie w aptece!). W większości przypadków z czasem ślady znikną, a skóra zabliźni się, nie pozostawiając śladu po tatuażu.

Terapia laserowa w procesie usuwania tatuażu jest wysoce skuteczna, a ryzyko niepowodzenia zabiegu niskie. Warto jednak dodać, że skuteczność serii sesji jest w dużej mierze uzależniona od indywidualnej reakcji skóry, jej skłonności do bliznowacenia oraz przede wszystkim od użytego barwnika i od jego umiejscowienia w tkance. Właśnie z tego powodu należy wybierać profesjonalne studia tatuażu, które korzystają z dobrej jakości farb – ich rodzaj oraz sposób reagowania na organizm mają ogromne znaczenie na wygląd rysunku oraz na jego ewentualne usunięcie.

Wstecz