Wieści

5 podpowiedzi, jak radzić sobie z krytyką

W pracy strasz się wykonywać zadania z największą starannością, wkładając w nią serce, a mimo to otrzymanie negatywnej oceny od szefa, czy współpracownika zawsze jest trudne do przełknięcia. Krytyka zawsze uderza w poczucie dumy.

Niezależnie od otrzymanej oceny, sposób w jaki potrafisz ją przyjąć i na nią odpowiedzieć może świadczyć o tym czy jesteś pewny swoich umiejętności, opanowany i profesjonalny. Poniżej prezentujemy 5 reakcji, których należy unikać przyjmując negatywną opinię, to pomoże zachować wrażenie silnej i opanowanej osobowości:

1. Nie przyjmuj postawy obronnej.

Gdy jesteś negatywnie oceniany, zwykle natychmiast zaczynasz bronić swoich racji. Jest to kompletnie naturalna reakcja, ale często może być postrzegana jako niedojrzałość, dlatego najlepiej jest kontrolować swoje emocje w największym stopniu.
Staraj się unikać języka, który może wydać się oskarżający lub personalny: "to niesprawiedliwe", "zawsze tak jest, że...", zamiast tego lepiej skupić się na sobie i wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Pokazanie, że wiesz gdzie leży przyczyna błędu i zaproponowanie rozwiązania problemu może wpłynąć tylko twoją naszą korzyść.

2. Nie przesadzaj z przeprosinami


Jeśli krytyka dotyczy konkretnego błędu, nieporozumienia, czy zachowania - przeproś za to. Raz wystarczy. Spaw by przeprosiny były szczere i pokaż, że rozumiesz na czym polegał błąd i postarasz się nie popełnić go drugi raz. Twój szef, klient, czy przyjaciel doceni twoją szczerość i będzie gotowy by pójść dalej.

3. Nie reaguj impulsywnie

Jeśli otrzymałeś naprawdę trudną do przełknięcia ocenę, nawet niezasłużoną, postaraj się trzymać nerwy na wodzy. Nie reaguj impulsywnie. Weź głęboki oddech i daj sobie trochę przestrzeni żeby pozbierać myśli i wyczyścić głowę. Nawet jeżeli osoba, która cię skrytykowała chce rozmawiać o tym z tobą zaraz po, zawsze możesz powiedzieć, że potrzebujesz chwili czasu na przemyślenie tego co usłyszałeś.

4. Nie strać szansy na wyjaśnienie

Po otrzymanej krytyce postaraj się wrócić do rozmowy i przedstawić swoje racje. Czasem nawet warto wrócić do tej rozmowy po kilku dniach. Jeśli będziesz potrafił przedstawić swoje argumenty jasno, a zarazem pokażesz, że widzisz gdzie zostały popełnione błędy, to możesz tylko zyskać. Osoba, która cię skrytykowała doceni to, że włożyłeś wysiłek w przemyślenie problemu i w wymyślenie rozwiązań na przyszłość.

5. Nie zadręczaj się

To naturalne, że gdy dostajesz negatywną ocenę czujesz się źle. Nie zadręczaj się złymi emocjami i otrzymaną krytyką. Przemyśl zaistniałą sytuację na spokojnie i postaraj się iść do przodu. Pamiętaj, że nie jesteś swoją pracą i oceny twojej pracy nie powinny wpływać na poczucie wartości i samoocenę.

Oprac. jb na podst http://psychcentral.com/

Wstecz