Wieści

Jak powinno się przepraszać?

Guy Winch, psycholog, autor książki "Emotional First Aid: Healing Rejection, Guilt, Failure and Other Everyday Hurts" twierdzi, że zazwyczaj nasze przeprosiny są nietrafione ponieważ mamy mylne pojęcie na temat ich celu. - Większość przeprosin staje się wymówką lub usprawiedliwieniem, które pomija uczucia osoby, którą chcemy przeprosić. - mówi Winch.

Tymczasem celem przeprosin powinno być sprawienie, że druga osoba poczuje się lepiej. - I my poczujemy się lepiej i będziemy mieli mniejsze wyrzuty sumienia jeśli osoba którą przepraszamy poczuje się lepiej i nam wybaczy - tłumaczy Guy Winch. Szczerość leży u podstaw dobrych przeprosin. - Zbyt często przepraszamy dodając "ale" w celu usprawiedliwienia lub racjonalizowania naszych zachowań - twierdzi psychoterapeuta Toni Coleman.

Ile razy słyszeliście: "ale to był tylko jeden raz", "ale miałem ciężki dzień w pracy", "ale nie sądziłem/sądziłam, że..."

Moment, w którym prosimy o wybaczenie nie jest czasem na szukanie sobie wymówek. W czasie przeprosin powinniśmy okazać prawdziwą skruchę i być gotowym na wysłuchanie bliskiej osoby.

Wzór przeprosin

Nawet jeśli potraficie przyznać się do błędu i jesteście gotowi do przeprosin musicie wiedzieć co trzeba powiedzieć. Winch twierdzi, że idealne przeprosiny składają się z 5 składników.

1. Powiedzenia "Przepraszam".

2. Wyrażenia żalu za swój błąd.

3. Potwierdzenia, że pewne normy społeczne lub oczekiwania zostały złamane.

4. Wyrażenie empatii, która pokaże, że rozumiesz jak Twoje zachowanie mogło zranić drugą osobę.

5. Prośby o przebaczenie.


Guy Winch wskazuje na punkt 3 jako ten, który może wpłynąć na zranionego partnera i poprawić zwichrowane chwilowo relacje. Jeśli pokażemy, że rozumiemy w jaki sposób nasze działania zraniły bliską nam osobę, to będzie ważny krok w stronę przebaczenia. Zawiodłeś zaufanie? Złamałeś obietnicę? Zachowałeś się samolubnie? Powiedz to w prostych słowach i... zatrzymaj się na chwilę. Poczekaj na reakcję, daj czas drugiej osobie na przemyślenie całej sytuacji. Jeśli będziesz mówił za dużo i nie trzymał się konkretu, druga osoba może poczuć, że starasz się uniknąć konsekwencji.
Ale nawet jeśli przeprosiny zawierają wszystkie potrzebne składniki, to muszą znaleźć się w nich emocje.

Kiedy przepraszać?

Dobre przeprosiny wymagają refleksji i przemyślenia, więc pośpiech nie jest wskazany. - Przeprosiny, które przychodzą zbyt szybko mogą być odczuwane jako nieszczere - uważa Winch. Oczywiście czas zależy od okoliczności. Poczekanie kilku godzin lub dni po to, by zraniona osoba mogła się uspokoić może okazać się zbawienne. W pierwszych chwilach wszystkimi targają wielkie emocje. Nie każdy potrafi radzić sobie do końca ze złością, strachem, wstydem i dlatego często potrzeba nam to czasu. Przeprosiny, nawet po kilku dniach, są lepsze niż brak przeprosin.

Jeśli przeprosiny zostaną odrzucone, trzeba przemyśleć raz jeszcze to co się stało i spróbować ponownie. Nie należy bać się okazania słabości. Jeśli to nie pomoże, należy spytać zranionej osoby, co możemy zrobić by naprawić zaistniałą sytuację.

Jak sprawić, by przeprosiny były skuteczne?

Kilka przydatnych rad dla przepraszających i wskazówek, co może w przeprosinach przeszkodzić:

1. Mów prost z serca

Jeśli nie jesteś do końca szczery w swych przeprosinach, nie oczekuj, że druga osoba to kupi. Czy nauczyłeś się czegoś w danej sytuacji? Jeśli tak, to powiedz o tym.

2. Bez wymówek

Nie staraj się wyjaśniać dlaczego coś powiedziałeś lub zrobiłeś, za to bądź bezpośredni i powiedz szczerze co się stało.

3. Postaw się w sytuacji drugiej osoby


Zastanów się co mogła poczuć osoba, którą zraniłeś swoim zachowaniem. Czy sprawiłeś, że bliska Ci osoba posmutniała, poczuła strach lub lęk? Okaż empatię i podczas przeprosin powiedz, że rozumiesz dlaczego on/ona tak się czują.

4. Jeśli mówisz, że się poprawisz, to... popraw się.

Słowa, których nie popiera działanie są puste, bez znaczenia i często wzmacniają przekonani, że przeprosiny nie były szczere. Jeśli obiecałeś poprawę, to dotrzymaj danego słowa.

Oprac. (jb) na podst.chicagotribune.com

Wstecz