Wieści

Teofrasty wręczone!

Już po raz siódmy „Charaktery” wyróżniły książki psychologiczne polskich autorów. Mimo stosunkowo krótkiej historii, Nagroda Teofrasta zdobyła uznanie czytelników i prestiż w środowisku akademickim. Jej laureatami są największe sławy polskiej psychologii, m.in.: Maria Lewicka, Paweł Boski, Jan Cieciuch, Dariusz Doliński, Piotr Francuz, Wiesław Łukaszewski, Piotr Oleś, Jan Strelau, Bogdan Wojciszke, Tomasz Zaleśkiewicz.


Ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji i wręczenie nagród miało miejsce podczas gali, która odbyła się 15 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Przybyłych gości przywitali: dr hab. Jolanta Talbierska, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, oraz Bogdan Białek, redaktor naczelny magazynu „Charaktery”. W imieniu prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego do gości zwrócił się wiceprezes PAN prof. Edward Nęcka - Misją Polskiej Akademii Nauk jest promocja i upowszechnianie nauki, a nie ma na to lepszego sposobu niż książka. Myślę, że mogę wyrazić wdzięczność środowiska naukowego organizatorom nagrody za jej ustanowienie.


W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy Nagrodę Specjalną – Teofrasta Superstar. Powędrował on do rąk prof. dr. hab. Jana Strelaua, wielkiego badacza temperamentu i twórcy Regulacyjnej Teorii Temperamentu, w uznaniu Jego zasług dla polskiej i światowej psychologii. „Jan Strelau jest jednym z największych na świecie naukowców zgłębiających temperament i złożoność jego wpływów” – napisał Jerome Kagan, profesor psychologii z Harvard University w liście, który został odczytany podczas gali. Jak podkreślił amerykański naukowiec, prof. Strelau do badań nad temperamentem „wniósł mądrość i wytrwałość”.  

- Jestem bardzo wzruszony. Teofrast jest mi niezwykle bliski, bo jest on w gruncie rzeczy ojcem psychologii osobowości rozumianej w kategoriach cech. Jego charaktery to nic innego jak kilkadziesiąt przymiotników, które charakteryzują człowieka - powiedział prof. Strelau po otrzymaniu wyróżnienia.

Zadanie wyłonienia najlepszych książek psychologicznych powierzono Konsylium Doktorów, w którym zasiadają: dr Julia Barlińska, dr Szczepan Grzybowski, dr hab. Michał Harciarek, dr Paweł Koniak, dr hab. Mariola Łaguna, dr Anna Słysz, dr Agata Sobków, dr Monika Wróbel i dr Anna Zajenkowska.


Do tegorocznej edycji Nagrody kilkanaście wydawnictw i uczelni wyższych zgłosiło łącznie 33 książki. W kategorii książka naukowa nominację Konsylium uzyskało siedem tytułów: „Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie” Magdaleny Czub, „Bezdzietność. Perspektywa społeczno-kulturowa” Barbary Dolińskiej, „Temperament w pierwszym roku życia. Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe” Wojciecha Dragana, „Psychologiczne znaczenie pieniędzy. Dlaczego pieniądze wywołują koncentrację na sobie?” Agaty Gąsiorowskiej, „Samo się nie myśli. Afekt w procesach poznawczych” pod red. Aliny Kolańczyk, „Mentalizacja w kontekście przywiązania. Zdolność do rozumienia siebie i innych u osób z osobowością borderline” Moniki Marszał, „Neuropsychologia kliniczna. Od teorii do praktyki” Marii Pąchalskiej, Bożydara L. J. Kaczmarka, Juri D. Kropotova.


Nagrodę Teofrasta za najlepszą książkę naukową: „Temperament w pierwszym roku życia”, otrzymał dr. hab. Wojciech Dragan.  – To książka ważna, potrzebna i świetnie napisana. Autor ma dar zarażania czytelnika swą pasją do badań naukowych– mówiła w laudacji dr hab. prof. UŁ Eleonora Bielawska-Batorowicz.


W kategorii najlepsza książka popularnonaukowa nominowano osiem tytułów: „12 zasad skutecznej edukacji, czyli jak uczyć, żeby nauczyć” Przemysława Bąbla i Marzeny Wiśniak, „Podróż w czasie. Warsztat rozwoju osobistego osób starszych” Beaty Bugajskiej i Celiny Timoszyk-Tomczak,„Siła kobiet w biznesie. Czego możesz się nauczyć od dziesięciu kobiet sukcesu” Anety Chybickiej i Elżbiety Zubrzyckiej, „Subiektywna psychologia biznesu” Pawła Fortuny, „Rozmowy o rozwoju osobowym. Od koncentracji na sobie i swoich do otwartości na świat i altruizmu” Marii Jarymowicz i Anny Szuster, „Fantastyczna czterdziestka! Poradnik pozytywnego życia” Agnieszki Orantowskiej i Bogusława Stępnia, „Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie” Katarzyny Schier, „Jan Strelau. Poza czasem – z Profesorem rozmawiają Agnieszka Wilczek i Jakub Balicki”.


Nagrodę Teofrasta za najlepszą książkę popularnonaukową: „Podróż w czasie” zdobyły dr Beata Bugajska i dr Celina Timoszyk-Tomczak. – Poznawać coś żeby wiedzieć, to za mało. Zastosowanie tej wiedzy, to coś niezwykle cennego. A ta książka, to propozycja konkretnych działań wspomagających rozwój osób starszych– mówił dr hab. Jerzy Halicki z Uniwersytetu w Białymstoku.


Podczas gali ogłoszono również laureata w kategorii najpopularniejsza książka psychologiczna – głosami internautów nagrodzona została książka Success and Change Mateusza Grzesiaka.


Tegoroczną uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, który specjalnie dla Laureatów, Czytelników i Przyjaciół „Charakterów” wykonał piosenki Starszych Panów.


Nagrodzone książki

Najlepsza książka naukowa
Dr Hab. Wojciech Dragan - jest psychologiem i biologiem molekularnym, prodziekanem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się genetycznymi uwarunkowaniami zachowań w normie i patologii.
Wydawnictwo Naukowe Scholar

Wzorcowo opracowana monografia naukowa, w której Autor w kompleksowy sposób przedstawia genetyczne i środowiskowe uwarunkowania temperamentu u niemowląt, ukazując przede wszystkim istotę stresu prenatalnego dla przyszłego rozwoju dziecka - z nominacji dra hab. Michała Harciarka.


Najlepsza książka popularnonaukowa
Dr Beata Bugajska, jest pedagogiem i gerontologiem społecznym, pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim
Dr Celina Timoszyk-Tomczak, psycholog, pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim
„Podróż w czasie. Warsztat rozwoju osobistego osób starszych”
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego

Książka przedstawia w sposób rzeczowy, dokładny i atrakcyjny autorską metodę pracy z grupą osób starszych mającą na celu rozwój osobisty, usprawnienie codziennego funkcjonowania oraz większą satysfakcję życiową seniorów
- z nominacji dra Szczepana Grzybowskiego.Najpopularniejsza książka psychologiczna wyłoniona w plebiscycie internetowym
Mateusz Grzesiak
„Success and Change”, psycholog, coach, trener
Wydawnictwo Helion
Więcej o Nagrodzie Teofrasta na www.nagrodateofrasta.eu

Nagroda Teofrasta:

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Patron honorowy:
pan_1
Partnerzy Nagrody.
Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom, którzy pomogli nam w zorganizowaniu gali Nagrody Teofrasta. 
 
Male logo BCC - pionuw

swe logo

 

urzad marszalkowski 2015 bialyleipalogoquad


Patron medialny:

trojka

kultura logolubie-czytacTP-Winieta-105-OK

TVP kultura 2015 170x


foto: Wojciech WojtkielewiczWstecz