Wieści

Tweety bardziej negatywne wysyłane z telefonu

 Badanie przeprowadzone przez grupę naukowców pod wodzą Dhiraj Murthy z Depratamentu Socjologii na Goldsmiths University of London polegało na zebraniu 235 milionów tweetów wysłanych ze Stanow Zjednoczonych w przeciągu 6 tygodni 2013 roku. Następnie badacze zapożyczyli technikę z psychologii społecznej i zaczęli szukać różnych powiązań między słowami pojawiającymi się w wysłanych wiadomościach za pomocą Implicit Association Test (Testu Utajonych Skojarzeń).

Niektóre słowa, takie jak: ja, moje, mnie czy mój zostały powiązane z egocentryzmem. Natomiast inne, takie jak: ból, smutek czy żal zostały połączone z negatywnością. Naukowcy przyjrzeli się również temu o jakich porach dnia ludzie wysyłali tweety i z jakich urządzeń: smartfona czy komputera. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane przez Journal of Communication
Nie od dziś wiadomo, że social media to doskonałe miejsce dla narcyzów.  Jednak badania przeprowadzone przez Murthy pokazują coś nowego - otóż tweety wysyłane ze smartfonów są o 25% bardziej negatywne niż te wysyłane z komputerów. Okazuje się również, że tweety wysyłane z telefonów są o wiele bardziej egocentryczne. 
- To było zaskakujące odkrycie - mówi Murthy, który bada Twittera od jego powstania i twierdzi, że dzięki smartfonom ludzie mogą dzielić się dosłownie wszystkim - od tego czy zjedli dobrą kanapkę, po opis wielkiego korku w którym właśnie ugrzęźli. 
Kiedy tweety są bardziej egocentryczne?

Najbardziej negatywne tweety są wysyłane wcześnie z rana, oraz późnym wieczorem. I choć nasze ego nie daje tak o sobie znać w czasie pracy, to zaraz po wyjściu z pracy wracamy do bycia narcyzami. - Wychodzimy z pracy, ze szkoły i stajemy się bardziej egocentryczni - mówi Murthy. 
Całe szczęście, że u większości ludzi narcyzm ma wolne w weekendy. W niedzielne poranki wysyłane tweety zawierają najmniej egocentrycznych myśli. 
Twitter zapewnia udokumentowany strumień świadomości naszych myśli, a dzięki telefonom nie musimy czekać aż usiądziemy przed ekranem komputera żeby podzielić się naszymi przemyśleniami. - Coraz powszechniejsze korzystanie ze smartfonów sprawiło, że bardziej skupiamy się na tym co dzieje się w danej chwili - mówi Dhiraj Murthy - Niektóre z myśli, które wcześniej się pojawiały, ale ich nie komunikowaliśmy, teraz wydostają się do świata za pomocą urządzeń mobilnych, a wtedy ujawnia się bardziej egocentryczne nastawienie.  

oprac. na podst. time.com

Wstecz