Wieści

4 sposoby, aby poradzić sobie z gonitwą myśli i zasnąć


Skąd bierze się ta gonitwa myśli przed snem? Powodów może być kilka? Tempo życia jest obecnie bardzo wysokie i nie mamy wiele czasu na przemyślenie dokładnie minionego dnia i zaplanowanie następnego. Dlatego też często zostawiamy tego rodzaju rozmyślania na chwilę przed zaśnięciem. Czasem może wydawać się nam, że łóżko jest jedynym miejscem, w którym mamy czas na spokojne myślenie. Recenzowanie dnia, który minął może być również oznaką życia w stresie, czy depresji. Osoby, które zmagają się z tymi problemami  są bardziej skłonne do martwienia się przyszłością i zadręczaniem się odniesionymi porażkami.

Gonitwa myśli przed snem może zamienić się w błędne koło. Brak snu może wywołać zwiększony poziom niepokoju, co z kolei może prowadzić do jeszcze większej liczby niepokojących myśli przed snem, co jeszcze bardziej może wyostrzyć problemy ze snem.

Na szczęście istnieją sposoby radzenia sobie z tym problemem. Oto cztery rady, które mogą ci pomóc poradzić sobie z problemem natrętnych myśli przed snem.

1. Medytacja

Gdy myśli pędzą, uspokojenie ciała i umysłu jest kluczowe. Techniki medytacyjne mogą pomóc ci w skupieniu się na doznaniach ciała lub oddechu. Medytacja pomaga w "zakotwiczeniu się" w "tu i teraz", co sprawi, że myśli o przeszłości lub przyszłości przestaną cię trapić.

Medytacja może przyczynić się do redukcji stresu, co również może pomóc w zasypianiu.

2. Zaplanuj następny dzień

Nie rób tego jednak zaraz przed snem! Zakończ planowanie co najmniej godzinę wcześniej. Podczas planowania zidentyfikuj potencjalne problemy i stresory, na które możesz się natknąć następnego dnia.

3. Przetraw miniony dzień

Wieczorem – ale nie przed samym snem – przemyśl jak minął ci dzień. Jeśli wydarzyło się coś nieprzyjemnego, czy stresującego opisanie danej sytuacji może pomóc ci w zrozumieniu je, co sprawi, że stanie się ona mniej stresująca. Ponadto, jeśli przemyślisz wydarzenia minionego dnia jeszcze przed położeniem głowy na poduszce, to być może nie będziesz już czuć potrzeby odnoszenia się do nich przed samym zaśnięciem.

4. Pozwól sobie nie myśleć.

To trudne. Często czujemy przymus myślenia, gdyż uważamy, że wiele spraw nam umyka w trakcie dnia. Jednak nasz umysł nie może ciągle pracować na najwyższych obrotach. Ważne jest więc, aby podjąć aktywną decyzję – na dziś koniec z myślami. Aby ułatwić sobie zrealizowanie tej decyzji możesz obiecać sobie, że wrócisz do tych myśli następnego dnia.


oprac. na podstawie http://psychcentral.com/blog/archives/2015/10/11/5-ways-to-reduce-or-stop-racing-thoughts-that-stall-sleep/Wstecz