Wieści

Jak zidentyfikować samobójcę?

Samobójcy zazwyczaj dają mniej lub bardziej jednoznaczne sygnały, że chcą targnąć się na swoje życie. Do samobójstwa nie musi dojść, ale by pomóc i ocalić czyjeś życie, trzeba wiedzieć na co wyjątkowo zwrócić uwagę. Oto kilka znaków wyjątkowo ostrzegawczych:

1. Świeża utrata. Rozstanie, śmierć ukochanej osoby, bezrobocie – wielkie straty mogą wywołać ból i stres trudny do zniesienia. Jeśli ktoś z twoich bliskich radzi sobie właśnie z taką trudnością, może warto zwrócić na niego wyjątkową uwagę.

2.Mówienie o samobójstwie. To mit, że ci którzy mówią o targnięciu się na swoje życie, zazwyczaj robią to wyłącznie dla zwrócenia na siebie uwagi. Może tak być, ale istnieje też możliwość, że ktoś właśnie zwierzył ci się ze swojej rozpaczy. Pociągnij temat, spróbuj dowiedzieć się skąd wzięły się te słowa, co się dzieje – zachęć do poszukania specjalisty.

3. Poczucie uwięzienia i bólu. Jednym z powodów, dla których ludzie się zabijają jest poczucie wszechogarniającego bólu fizycznego i psychicznego, bólu który dla tej osoby jest nie do zniesienia, który sprawia, że nie widzi ona innego wyjścia niż śmierć. Jeśli dodatkowo bliska ci osoba zażywa silne leki (np. przeciwbólowe, antydepresyjne) to wyjątkowo warto się jej baczniej przyjrzeć.

4. Nadużywanie substancji psychoaktywnych. Alkohol, narkotyki czy leki mogą doprowadzić do uzależnienia, ale przede wszystkim są oznaką, że osoba próbuje od czegoś uciec. Jeśli nadużywanie substancji nakłada się na inne wymienione objawy – świeżą utratę, stres, mówienie o samobójstwie – należy niezwłocznie szukać pomocy interwenta kryzysowego lub psychologa.

5. Planowanie samobójstwa. Jeśli wiesz, że bliska ci osoba planuje samobójstwo – zastanawia się jak je popełnić, jaki sens ma jej życie – należy działać szybko. Osobami w kryzysie zajmują się ośrodki interwencji kryzysowej, które można znaleźć w każdym mieście.

6. Pożegnanie. Wielu samobójców przed śmiercią żegna się z bliskimi. Ich pożegnania mogą być dla otoczenia zbyt subtelne, by zostały zauważone. Dopiero po fakcie gesty i słowa nabierają nowego znaczenia. Jeśli ktoś się z tobą żegna zapytaj wprost czy planuje zamach na swoje życie. Okażesz w tej sposób troskę i dowiesz się więcej o problemach rozmówcy.

Nikt nie ma kontroli nad tym co zrobi osoba planująca swoją śmierć. Nie zawsze jesteśmy w stanie jej pomóc, kiedy jest jeszcze na to czas. Ale warto być w tej kwestii wyczulonym i szukać pomocy profesjonalistów zajmujących się interwencją kryzysową.

oprac. marga na podst www.psychologytoday.com
foto: Photographee.eu/shutterstock.com

Wstecz