Wieści

Diety dla autystyków są bez sensu?

Bezkazeinowa i bezglutenowa dieta stały się niedawno popularne jako uzupełnieni terapii autyzmu. Niestety badania Hyman wykazują, że wyeliminowanie produktów z kazeiną i glutenem z pożywienia nie wpływa w żaden sposób na zachowanie dzieci, ich sen ani procesy trawienne.

W badaniach przeprowadzonych na uniwersytecie w Rochester (USA) wzięły udział dzieci w wieku 2.5 – 5.5 lat. Przez okres ponad miesiąca serwowano im posiłki zgodnie z zasadami diety bezglutenowej i bezkazeinowej. Przez następne kilkanaście tygodni dzieci dostawały przekąski zawierające gluten i/lub kazeinę. Kucharze przygotowywali posiłki tak, by nie różniły się znacząco smakiem i nie wzbudzały żadnych wątpliwości czy niepokojów badanych.

Okazało się, że podawanie dzieciom produktów z glutenem i kazeiną nie zmieniało widocznie ich zachowania, snu ani procesów trawiennych. – Mimo, że nie dostrzegliśmy żeby powyższe diety zmieniały zachowanie dzieci z zaburzeniami autystycznymi, to nie znaczy też, że należy z nich zawsze i zupełnie zrezygnować. Mogą dawać pozytywne efekty, choćby wśród dzieci mających alergie pokarmowe – wyjaśnia Hyman.

Oprac. marga na podst. www.futurity.org
fot: PathDoc/shutterstock.com

Wstecz