Wieści

Sadyści są wśród nas

Erin Buckels, Daniel Jones i Delroy Paulhus postanowili sprawdzić, czy do Mrocznej Triady można dodać czwarty element – codzienny sadyzm. Nie odnosi się on do seryjnych morderców, lecz „zwykłych” ludzi, którzy czerpią przyjemność z obserwowania lub zadawania cierpienia innym. W 2013 roku naukowcy przeprowadzili eksperyment pod pretekstem badania predyspozycji do wykonywania trudnych zawodów. Uczestnicy mieli wybrać jedno z nieprzyjemnych zadań: tępienie szkodników (dezynsektor), asystowanie eksperymentatorowi w zabijaniu robaków (pomocnik dezynsektora), czyszczenie toalet (pracownik sanitarny) lub zanurzenie w lodowatej wodzie (praca w trudnych warunkach termicznych). Osoby, które wybrały pierwsze zadanie, miały rozetrzeć robaki za pomocą specjalnie zmodyfikowanego młynka do kawy – procedurze tej towarzyszyły odgłosy imitujące miażdżenie robaków (w rzeczywistości nic im się nie stało). Z kolei badani, którzy wybrali drugie zadanie, przyglądali się eksperymentatorowi, jak niszczy szkodniki.

Okazało się, że osoby o skłonnościach sadystycznych częściej wybierały „mordercze” zadanie. Co więcej badani ci czerpali przyjemność z wykonywanych czynności.

Okrucieństwo „codziennych sadystów” nie ogranicza się jednak tylko do szkodników. Uczestnicy kolejnego eksperymentu przeprowadzonego przez Buckels i współpracowników grali w grę komputerową. Jak zostali poinformowani, ich partner znajdował się w pokoju obok i mogli go rozzłościć, aplikując mu głośny dźwięk, rozlegający się w słuchawkach. Okazało się, że tylko badani z tendencjami sadystycznymi zwiększali siłę dźwięku, gdy zorientowali się, że przeciwnik nie oddaje „ciosu”, a nawet byli chętni zostać dłużej, by wykonać dodatkowe zadania.

Codzienni sadyści zatem nie tylko cieszą się z ludzkiej niedoli, lecz także podejmują celowe działania, by się do niej przyczynić. Naukowcy doszli do wniosku, że codzienny sadyzm powinien zostać ujęty jako czwarty element mrocznej osobowości.

Oprac. na podst.: E. Buckels, D. Jones, D. Paulhus, „Behavioral Confirmation of Everyday Sadism”, „Psychological Science”, publ. on-line, wrzesień, 2013

Wstecz