Wieści

Czy SMS potrafi przekazać uczucia i dać wsparcie?

W ich eksperymencie wzięły udział dziewczynki w wieku 7–12 lat. Badacze wywołali u nich stres, prosząc je o rozwiązywanie zagadek matematycznych i słownych przed publicznością, a następnie losowo podzielili je na cztery grupy:

  • dziewczynki z pierwszej zaraz po wykonaniu zadania spotkały się z mamami;
  • uczestniczki z drugiej grupy otrzymały od matek wsparcie telefoniczne;
  • te z trzeciej dostały pocieszającego SMS-a;
  • a dziewczynki z czwartej grupy – w ogóle w nie miały kontaktu z mamami.
Okazało się, że bliskość matki i rozmowa z nią przez telefon powodowały podobny poziom uwalniania oksytocyny – jej wydzielenie oznaczało, że interakcja działała na uczestniczki uspokajająco. Kontakt wywoływał również obniżenie poziomu kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, w ślinie. Tymczasem wiadomość tekstowa otrzymana od mamy w ogóle nie wpływała na uwalnianie oksytocyny. U dziewczynek, które dostały SMS-a, poziom kortyzolu był równie wysoki jak u tych, które wcale nie kontaktowały się z matkami.

Wyniki eksperymentu przeczą powszechnemu przekonaniu, że treść komunikatu ma większe znaczenie niż nośnik. Okazuje się, że brzmienie głosu bliskiej osoby – czy to w kontakcie bezpośrednim, czy to przez telefon – działa jak kojący dotyk. Tego nie da się tego wyrazić krótką wiadomością tekstową.

Oprac. ACh na podst. S. Pinker, Efekt wioski, Wydawnictwo Charaktery, 2015

Wstecz