Wieści

Szczęśliwe liczby istnieją

W ciągu dnia zazwyczaj staramy się zrealizować wyznaczone wcześniej cele. Często trudno jest jednak wypełnić wszystko to, co sobie zaplanowaliśmy w czasie jednej doby. Zadania związane z naszą pracą, cele zdrowotne (jak np. ćwiczenia), obowiązki domowe czy – co również ważne – drobne przyjemności... mogłoby by się wydawać, że 24 godziny to zbyt mało, aby podołać temu wszystkiemu i jeszcze mieć  czas na sen. Jeśli jednak oprzesz się na pięciu szczęśliwych liczbach, powinieneś dać radę.

Nie, nie chodzi o totolotka. Poniżej prezentujemy listę pięciu zasad – każda liczba oznaczam, ile minut potrzeba na wypełnienie każdego zadania. To działa!

Szczęśliwa liczba: 2
Tzw. zasada dwóch minut. Jeśli możesz wykonać dane zadanie w dwie minut lub mniej – zrób to teraz. Nie odkładaj go na później. Jeśli będziesz się trzymać tej zasady, to ominie cię problem z nawarstwianiem się kolejnych, niezrealizowanych (lub co gorsza w ogóle zapomnianych) obowiązków.

Szczęśliwa liczba: 5
Jeśli jesteś sfrustrowany pracując nad trudnym projektem w domu lub w pracy, użyj zasady 5 minut. Aby nie dać się prokrastynacji powiedz sobie: „będę pracował jeszcze pięć minut. Później, jeśli zechcę, mogę przestać”. Ta zasada ma przynajmniej dwie zalety. Po pierwsze, nawet jeśli po pięciu minutach rzeczywiście przerwiesz pracę, to i tak zbliżysz się odrobinę do celu. Po drugie, ewentualne przerwanie pracy będzie twoją świadomą decyzją. Po trzecie wreszcie, całkiem możliwe, że po pięciu minutach nie przerwiesz pracy, ale będziesz ją kontynuował.

Szczęśliwa liczba: 11
Ile powinny najkrócej trwać ćwiczenia, by poprawiły twoje zdrowie i wydłużyły Ci życie? Epidemiolog I-Min Lee z Harvarda po wnikliwych badaniach oszacował, że wystarczy 11 minut ćwiczeń dziennie, aby żyć dłużej o blisko dwa lata. Zatem jeśli nie lubisz ćwiczyć, ale chcesz utrzymać się w dobrej formie, wystarczy że poświęcisz na aktywność fizyczną codziennie 11 minut, aby doświadczyć dobroczynnego wpływu ćwiczeń.

Szczęśliwa liczba: 15
Masz problem z powstrzymaniem się przed wypiciem kolejnego drinka, choć wiesz, że już przesadziłeś? Nie możesz oprzeć się piątemu kawałkowi czekolady, mimo tego, że jesteś na diecie? Jeśli masz problem z opanowaniem swoich łaknień, pamiętaj o liczbie 15. Badania wykazały, że – wydawałoby się – niepohamowane żądze zazwyczaj nie trwają dłużej niż 15 minut. Zatem następnym razem spróbuj wytrwać te 15 minut przed spełnieniem kolejnej zachcianki. Powinna pomóc ci w tym wiedza o tej zasadzie. Świadomość, że za 15 minut pragnienie minie, przynosi ulgę. (Oczywiście w tym punkcie nie piszemy o nałogach).

Szczęśliwa liczba: 20
Zmagasz się z problemem i nie możesz dojść od rozwiązania? Przestań natychmiast! Zrelaksuj się, zrób sobie 20 minutową przerwę i zacznij robić coś zupełnie innego – spacer, drzemka, rozmowa z przyjacielem... Gdy wrócisz do pracy, całkiem możliwe, że zdarzy się cud – rozwiązanie twojego problemu pojawi się jak grom z jasnego nieba! Dlaczego takie przerwy pomagają? Gdy celowo udzielasz sobie przerwy twój mózg przechodzi w bardziej zrelaksowany stan, co wyzwala bardziej kreatywne myślenie, a odpowiedź na trudny problem może „pojawić się sama”.

Szczęśliwa liczba: 43
Już wiemy, że 11 minuty dziennie ćwiczeń to minimalna ilość, która wydłuża życie. A ile ćwiczeń potrzeba, aby maksymalnie wydłużyć sobie życie? Okazuje się, że trzeba 43 minut aktywności fizycznej dziennie, aby przedłużyć długość życia o 4.2 lata. Większa ilość ćwiczeń ma już minimalny wpływ n długość życia.

oprac fb. na podstawie https://www.psychologytoday.com/blog/changepower/201407/want-be-happier-its-easy-2-5-11-15-20-43
foto: Lana K./shutterstock.com

Wstecz