Wieści

Alzheimer a niedosłuch

W Polsce z powodu zaburzeń pamięci cierpi prawie 500 tys. osób. Na świecie co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek choroby Alzheimera. 21 września obchodzimy Światowy Dzień Osób z tą chorobą. Prognozy wykazują, że w roku 2050 ponad milion Polaków będzie cierpiało na zaburzenia pamięci – to trzy razy więcej niż dzisiaj.

Alzheimer ujawnia się zazwyczaj u ludzi po 65. roku życia i objawia się stopniowo narastającym zanikiem pamięci. Ryzyko zachorowania wcześniej wynosi 1%, a w wieku między 65-69 lat na Alzheimera zapada 2% populacji. Wśród 90-latków choruje już 40%! Choroba ta jest nieuleczalna, ale niektóre leki mogą opóźnić zmiany, zwłaszcza w pierwszej fazie. Wiele badań potwierdza, że początek choroby Alzheimera wiąże się z ubytkiem słuchu. Im jest głębszy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że bliską nam osobę dotkną zaburzenia pamięci.

Związek Alzheimera z ubytkiem słuchu


Badania przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa potwierdzają, że osoby starsze, które cierpią na niedosłuch są bardziej podatne na rozwój kłopotów z pamięcią niż osoby słyszące.

Wraz z wiekiem nasz mózg maleje i to jest całkowicie normalne. Naukowcy udowodnili, że proces ten ulega zdecydowanemu przyśpieszeniu u osób, które zaniedbały swoje problemu ze słuchem i nie podjęły żadnych działań, aby słyszeć lepiej. Na Alzheimera cierpi dziś około 350 tys. osób w naszym kraju – w 2050 roku będzie ich ponad milion… – wyjaśnia Maria Dobrowolska, prezes Fundacji GEERS Dobry Słuch.

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przeprowadzili badanie, które miało za zadanie wyjaśnić związek niedosłuchu z Alzheimerem. W testach wzięło udział 2 tys. osób w wieku ok. 77 lat. Przez sześć lat eksperci obserwowali powiązanie ubytku słuchu z zaburzeniami pamięci. Dr Lin zauważył związek wskazujący m.in. na to, że im większy ubytek słuchu, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera. Okazuje się, że tendencję tę można już zauważyć u osób z niewielkim ubytkiem słuchu.

Na początku 2014 roku dr Lin wykonał następne badania, w których tym razem wzięło udział 126 ochotników – 51 z nich miało niewielki ubytek słuchu. Pozostali byli zdrowi. Pacjenci co roku, przez dziesięć lat, poddawali się badaniu rezonansem magnetycznym. Jak się później okazało, osoby z ubytkiem słuchu traciły rocznie 1cm3 substancji mózgowej. Zaobserwowano również u nich większy zanik tkanek w strukturze mózgu, które odpowiadają za rozpoznawanie dźwięków i mowy oraz w miejscach odpowiadających za pamięć oraz integrację sensoryczną. Podobne zmiany zostały zdiagnozowane u osób z chorobą Alzheimera.

– Przytoczone wyżej badania pokazują, jak poważne może być zaniedbanie problemów ze słuchem. Fundacja GEERS Dobry Słuch namawia do regularnych testów, które są nie tylko bezpłatne, ale także bezbolesne i dokładne – oznacza to, że dają natychmiastowe wyniki. Mając świadomość problemu możemy z nim walczyć i dzięki temu dłużej cieszyć się aktywnością i spowalniać postęp choroby. Warto być także wyczulonym na pierwsze objawy i przyglądać się funkcjonowaniu bliskich nam osób. Obecnie choroba Alzheimera jest nieodwracalna, ale wczesne jej wykrycie może pozwolić na podjęcie walki – podsumowuje Maria Dobrowolska.

Liczy się czas!


Opieka nad osobą chorą na Alzheimera, szczególnie w zaawansowanych stadiach, wymaga nie tylko obecności przy nim 24 h na dobę, ale także całkowitego poświęcenia. Z kolei osoby, które podejrzewają u siebie ubytek słuchu często zwlekają z wizytą u specjalisty. Głównymi powodami są strach, brak akceptacji choroby czy nawet wstyd. Aktualnie dostępność punktów jest na tyle duża, że możliwość wykonania testu słuchu nie stanowi żadnego problemu. Fundacja GEERS Dobry Słuch dodatkowo umożliwia wykonanie testu interaktywnego, który pozwala na wstępne rozeznanie czy z naszym słuchem jest wszystko dobrze. Z badań przedstawionych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa można wywnioskować, że wczesne wykrycie ubytku słuchu pozwala uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dobry słuch umożliwia zachowanie dłuższej aktywności fizycznej i psychicznej. Pamiętajmy o tym i dbajmy o siebie!

(MATERIAŁ PR)

Wstecz