Wieści

Zachowania, które eskalują konflikt w związku

Nie ma pary, która by się nie kłóciła, jednak każdy ma swój sposób radzenia sobie z konfliktem. Okazuje się, że to, jak radzimy sobie w takich sytuacjach mówi dużo o przyszłości związku.

Dr John Gottman, jeden z najbardziej znanych terapeutów w USA, na podstawie swoich wieloletnich obserwacji dotyczących par i ich kłótni, opracował pakiet wskazówek sugerujących czego unikać żeby związek trwał długo i szczęśliwe. Dr Gottman wyróżnił również cztery najczęstsze grupy zachowań, które generują konflikty w związku.

Poniżej prezentujemy "Czterech jeźdźców apokalipsy" według Johna Gottmana:

1. Krytyka

Dobrze jest (a nawet zdrowo) mówić o tym, co nam nie odpowiada w naszym związku. Problem pojawia się wtedy kiedy takie uwagi przeradzają się w krytykę. Uwagi odnoszą się do zdarzeń lub zachowań, które chcemy zmienić, natomiast krytyka dotyka partnera personalnie. Kiedy zaczynasz generalizować i mówić, że Twój partner "zawsze" albo "nigdy" czegoś nie robi (bądź robi) zaczynasz go tym samym boleśnie krytykować.

Co robić aby tego uniknąć?
Próbuj opowiadać o tym, co ci nie odpowiada w związku bez obwiniania partnera. Daj wyraz swemu smutkowi, ale nie mów o winie. Ponadto unikaj słów "zawsze" oraz "nigdy".

2. Postawa obronna

Objawia się w tym, że gdy ktoś sugeruje, że zrobiliśmy coś złego to automatycznie odpowiadamy "To nie moja wina!", zwykle dodając do tego jakąś wymówkę. Czasem prewencyjnie przechodzimy do obrony, zanim jeszcze ktoś nas o coś oskarżył. Postawa obronna może również przejawiać się w tym, że na żale partnera odpowiadamy własnymi. Np. gdy on oskarża cię o nie zmywanie po sobie naczyń, a Ty odpowiadasz, że on nigdy nie wynosi śmieci.

Co robić aby tego uniknąć?
Problem z postawą obronną jest taki, że nie pozwala ci na ujrzenie swojej roli w poruszanym przez partnera problemie. Koncentrujesz się tylko na obronie siebie, że nie zwracasz uwagi na to, co trapi partnera. Prowadzi to do powiększenia frustracji w związku. Zamiast tego spróbuj wziąć odpowiedzialność. Jeśli twój partner komunikuje ci, co jest w waszym związku nie tak, potraktuje jego słowa na poważenie. Zastanów się, czy ma rację i w czym leży problem.

3. Obrażanie
Każdy czasem się złości, ale jeśli w trakcie kłótni obrażasz partnera, to jest to jasny znak, że coś należy szybko zmienić. Taka postawa jest najlepszą oznaką, że rozwód wisi w powietrzu.

Co robić aby tego uniknąć?
Zamiast koncentrować się na rzeczach, które cię denerwują, próbuj tworzyć w związku kulturę doceniania, w ramach której oboje będziecie koncentrować się na tym, co dobrego sobie dajecie. Gdy zaczynasz odczuwać negatywne myśli względem partnera, spróbuj wyobrazić sobie, jak wyglądałoby twoje życie bez niego.

4. Budowanie muru milczenia
Nie chodzi tu o to, co robisz, ale o to czego nie robisz. Wyobraź sobie, jak zareagowałaby ściana, gdybyś opowiedział jej o swoich uczuciach. Jeśli milczysz lub odpowiadasz półsłówkami, to odmawiasz partnerowi wszelkiej komunikacji. Przydarza się to najczęściej wtedy, gdy jesteśmy przytłoczenie przez negatywność partnera.

Co robić by takiej sytuacji uniknąć?
Zamiast unikania odpowiedzi, przyjmowania postawy zamkniętej, powiedz partnerowi, że potrzebujesz trochę czasu na odpowiedź. Powiedz mu, że jesteś zdenerwowana/zdenerwowany i musisz uspokoić się, aby wrócić do tej rozmowy później.

oprac. (jb) na podstawie https://www.psychologytoday.com/blog/between-you-and-me/201506/4-things-you-cant-do-when-you-fight-your-partner

Wstecz