Wieści

Dlaczego skóra innych ludzi wydaje się tak miękka?

W serii eksperymentów przeprowadzonych pod nadzorem prof. Aikaterini Fotopoulou z University College London badani oceniali skórę innych osób jako bardziej miękką od swojej, niezależnie od tego, czy tak było w rzeczywistości. Naukowcy uważają, że przyczyną istnienia tego fenomenu jest ukierunkowanie ludzi do utrwalania więzi przez dotyk.

- To, co jest intrygujące w tej iluzji to jej specyficzność – mówi dr Antje Gentsch, współautorka badań. – Odkryliśmy, że iluzja jest silniejsza, gdy do kontaktu ze skórą dochodziło intencjonalnie i zgodnie z właściwościami receptorów wyspecjalizowanych w percepcji afektywnego dotyku.

Receptory tego rodzaju zazwyczaj reagują na powolny i delikatny dotyk, który występuje w intymnych relacja. Związany jest on z odczytywaniem przyjemności. Zdaniem Gentsch iluzja miękkości skóry obcych osób wywoływana jest właśnie przez tego rodzaju dotyk – powolny i łagodny. - Iluzja powiązana jest z automatycznym i nieświadomym mechanizmem, który można opisać równaniem dawanie przyjemności=otrzymywanie przyjemności – stwierdza Fotopoulou.

Dotyk innych osób odgrywa bardzo ważną rolę w życiu ludzi - od narodzin aż do starości. Ma on dobroczynne efekty zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Wiele badań pokazywało zalety dotyku dla osób "otrzymujących" dotyk. Dla przykładu niemowlęta bardzo wiele korzystają z czasu spędzonego na kontakcie fizycznym ze swoimi matkami. Fotopoulou i jej współpracownicy pokazują wagę dotyku dla tych, którzy aktywnie dotykają innych.

Wcześniejsze badania pokazywały, że poczucie iż skóra jest miękka i gładka stymuluje obszary mózgu związane z emocjami i nagrodą. Dlatego też "iluzja miękkości" skóry sprawia, iż chętniej dotykamy innych osób. Iluzja ta zatem pełni funkcję "społecznego kleju", który wiąże ludzi. Na przykład, dotykanie dziecka w łagodny sposób daje matkom wyraźną przyjemność, co sprawia, że tym chętniej dotykają one swoich pociech.

Zdaniem Fotopoulou nastepnym krokiem powinno być przebadanie neuropsychologicznych mechanizmów związanych z czynnym afektywnym dotykiem.

oprac. (fb) na podstawie http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/0915/110915-touch

Wstecz