Wieści

Jedz na miejscu

Prof. Ogden obserwowała kobiety. Dawała im do zjedzenia batonik zbożowy w różnych sytuacjach. Pierwsza grupa została poproszona o zjedzenia batonika podczas oglądania serialu, druga jadła spacerując po korytarzu, a trzecia grupa zajadała przysmak siedząc przy stole i rozmawiając ze znajomą osobą. Po zjedzeniu batonika wszystkie kobiety wypełniały formularz i testowały smak różnych przekąsek (czekolady, marchewki, winogron i chrupków). Po wyjściu z gabinetu sprawdzano ile zjadły badane.

Okazało się, że kobiety zjadły więcej przekąsek (a dokładnie pięć razy więcej czekolady niż pozostałe badane!) w teście smaku jeśli wcześniej jadły batonik zbożowy chodząc po korytarzu. – Zabieranie jedzenia na wynos i jedzenie po drodze sprzyja przejadaniu się. Możliwe, że to dlatego, iż chodzenie bardzo rozprasza i zaburza zdolność odczuwania sytości. Albo dlatego, że chodzenie jest spostrzegane jako rodzaj ćwiczeń i dajemy sobie przyzwolenie, by zjeść potem więcej w ramach nagrody za wysiłek – mówi autorka.

Każda forma rozproszenia podczas jedzenia sprzyja przejadaniu się. Kiedy jemy i skupiamy się na czymś jeszcze, nie zdajemy sobie sprawy z tego ile zjadamy, nie skupiamy się na czynności jedzenia. A to wszystko sprzyja spożywaniu nadmiernych kalorii.

Eurekalert.org (marga)

Wstecz