Wieści

Związek potwierdzony na Facebooku

Dr Catalina Toma z University of Wisconsin–Madison jako pierwsza zaczęła śledzić związki w Internecie i sprawdzać jak ich obraz na Facebooku ma się do rzeczywistej relacji i jej trwałości. Catalina Toma do swoich badań użyła aplikacji „See Friendship” dostępnej na Facebooku. Dzięki niej śledziła aktywność internetową par, z którymi przeprowadzała także krótkie wywiady. Po pół roku badaczka ponownie skontaktowała się z tymi samymi badanymi pytając ich czy są jeszcze razem.

Okazało się, że zamieszczanie na portalu statusu „w związku”, zdjęć z partnerem i pisanie postów na tzw. tablicy ukochanej/ukochanego korelowało z większą trwałością związku. – To, co internauci zamieszczają o sobie w sieci jest ważną wskazówką na temat tego, jak o sobie myślą – uważa dr Toma. Według niej zamieszczanie statusu związku na portalu można porównać do deklaracji publicznej jaką jest zawarcie związku małżeńskiego – przy świadkach, rodzinie, przyjaciołach. – Internetowe deklaracje podobnie jak śluby nie są psychologicznie obojętne dla zakochanych – mówi.

Toma odkryła też inną ciekawą zależność – im więcej wspólnych znajomych na Fecebooku ma dwoje ludzi w związku, tym rzadziej deklarują status związku. Wspólni znajomi oznaczają prawdopodobnie dużą sieć znajomych, a to z kolei oznacza większe szanse na znalezienie alternatywnego partnera, więc po co się publicznie deklarować…


Oprac (marga) na podstawie phys.org  http://phys.org/news/2015-07-couple-facebooks.html
foto: / shutterstock.com

Wstecz