Wieści

Jak nie bać się matematyki?

Na szczęście badania przeprowadzone na grupie ośmiolatków – opublikowane niedawno w szacownym Journal of Neuroscience – podpowiadają, jak można radzić sobie z tym problemem.  Okazuje się, że nauczanie indywidualne może nie tylko dać lepsze wyniki w nauce, ale również pomóc zwalczyć strach przed matematyką.

„Najbardziej ekscytującym aspektem naszych badań było wykrycie, iż indywidualne nauczanie matematyki poza poprawą wyników w nauce, skutkuje również redukcją niepokoju, który wywołuje matematyka wśród małych dzieci” – stwierdził prowadzący badania Vinod Menon, który jest profesorem neuronauk na Uniwersytecie Stanforda.

Menon i jego współpracownicy dysponowali wiedzą ze wcześniejszych badań, które za pomocą skanów MRI pokazywały, iż lęk przed matematyką uaktywania w mózgu z grubsza te same połączenia jak bardziej standardowe fobie – strach przed pająkami, czy lęk wysokości. Badacze wiedzieli również, że behawioralna terapia znana jako ekspozycja (ang. exposure therapy) pomaga niektórym ludziom w rozwiązywaniu problemów z tymi fobiami. Czy taki sam rezultat będzie miało indywidualne nauczanie matematyki? Takie pytanie postawili sobie naukowcy.

Przebadali oni 46 dzieci w wieku 8-9 lat. Dzieci odpowiadały na pytania o ich lęk przed matematyką. Naukowcy przeprowadzili również skany MRI mózgów dzieci, gdy te zmagały się z prostymi problemami matematycznymi. Na podstawie wyników tych testów dzieci zostały podzielone na dwie grupy w zależności od stopnia odczuwanego lęku, który wzbudzała w nich matematyka. Następnie wszystkie dzieci miały uczestniczyć w indywidualnym nauczaniu matematyki przez osiem tygodni.

Wśród obu grup zaobserwowano poprawę w wynikach z matematyki po okresie ośmiu tygodni. Jednak co ważniejsze, wśród dzieci, u których wcześniej zaobserwowano podwyższony lęk przed matematyką stwierdzono redukcję niepokoju aż o 20% w stosunku do okresu przed indywidualnymi lekcjami. Wyniki te zostały potwierdzone przez nową serię skanów MRI.

Zdaniem Menona wyniki te wskazują, że zindywidualizowane podejście do problemów z matematyką wśród dzieci może pomóc w zredukowaniu stresu i lęku, jaki odczuwają one stojąc przed matematycznym zdaniem.

oprac. na podstawie: http://www.npr.org/sections/health-shots/2015/09/08/438592588/one-tutor-one-student-better-math-scores-less-fear
foto: / Shutterstock.com

Wstecz