Wieści

Narcystyczni rodzice

„Mój syn wyrośnie na wysokiego, przystojnego bruneta. W szkole zapewne będzie miał mnóstwo przyjaciół - jego otwartość i przebojowość będzie przyciągać ciekawych ludzi. Najlepiej żeby został prawnikiem lub lekarzem – dzięki temu będzie poważany przez wszystkich. Do szczęścia jeszcze tylko piękna żona i dwójka dzieci”. Rodzice, którzy tak opisują swoje kilkumiesięczne dziecko z dużym prawdopodobieństwem są narcystycznymi rodzicami czyli takimi, którzy chcą wychować dziecko idealnie pasujące do wizji, którą sobie stworzyli.

Poniżej kilka punktów charakteryzujących narcystycznych rodziców i ich pociechy.

1. Plan na życie. Dr Seth Meyers, amerykański psycholog kliniczny, telewizyjny ekspert i autor książek uważa, że motywacją narcystycznych rodziców są ich własne niespełnione marzenia. Pragną oni, by dzieci kompensowały ich niezrealizowane plany. Gdyby mogli, decydowali by o wszystkim – jaki sport będzie uprawiało dziecko, z kim się ożeni, jakich będzie miało przyjaciół, jaki zawód będzie wykonywać.

2. Przebranie zamiast ubrania.
Dla narcystycznych rodziców bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. O ile niemowlę nie sprzeciwia się gdy rodzic wybiera mu ubranie, o tyle starsze dzieci mogą mieć z tym problem. Narcystyczni rodzice nie idą na ugody. Starannie dobierają ubiór dziecka czy jego uczesanie. Wygląd zewnętrzny od razu ma wskazywać na to kim i jakie jest ich dziecko.

3. Dobre oceny – dobre dziecko. Dr Seth Meyers pracuje z dziećmi narcystycznych rodziców i uważa, że zasadą niemal jest, iż dzieci te były oceniane na podstawie osiągnięć szkolnych. – Mam wielu klientów zmagających się w dorosłości z niskim poczuciem własnej wartości, które w dzieciństwie napędzali ich rodzice oceniając dzieci na podstawie ocen szkolnych. Z jednej strony najważniejsze było dla nich mieć genialne dziecko, z drugiej strony często nie pomagali im nawet w pracach domowych – mówi Meyers. Dzieci takich rodziców czują się niedowartościowane, samotne, zdane na siebie i wiecznie przysparzające rodzicom problemów.

4. Znajdę ci lepszych przyjaciół. Narcystyczni rodzice oceniają bardzo płytko. Na przykład mogą zabronić zapraszać biednych kolegów z klasy i będą naciskać, by ich dziecko przyjaźniło się tylko z bogatymi dziećmi. Będą przekonywać swoją pociechę, że bogaty kolega jest milszy, lepszy, że warto się z nim spotykać.

5. Musisz być posłuszny. Dzieci narcystycznych rodziców muszą być posłuszne. W końcu mają za zadanie spełniać misterny plan rodziców. W takim „układzie” dzieci nie są postrzegane jako indywidualne istoty.

6. Szkoła już wybrana. Narcystyczni rodzice mają niepisaną listę szkół i uniwersytetów oraz zawodów, które powinno wykonywać ich dziecko. Prezes firmy, lekarz, prawnik – tylko będąc kimś ważnym, możesz znaleźć szczęście – zdają się mówić swoim dzieciom. Zamiast wspierać dziecięce zainteresowania, zmuszają swoje dzieci do robienia rzeczy, do których malcy często nie mają talentu, z czym będą zmagać się całe życie i co nigdy nie przyniesie im satysfakcji.

oprac. Marga na podst. Psychologytoday.com
foto:  / shutterestock.com

Wstecz