Wieści

Zaskakujące przyczyny rozstań

Preston Ni, jest renomowanym coachem i trenerem, specjalistą od międzyludzkiej komunikacji, który od ponad dwudziestu lat pracuje z parami. Ni, opisując powodu ludzkich rozstań, szczególną uwagę zwraca na te komponenty związku, które z jednej strony są dla niego niezbędne, a z drugiej, gdy coś z nimi jest nie tak, mogą być dla relacji rujnujące. Oto one:

1. Dopasowanie. Mawiają, że to w związku to zaleta. - Chyba każdy cieszyłby się z partnera, który myśli podobnie, z którym nie trzeba się spierać o każdą rzecz. Problem pojawia się wtedy, gdy zgodność jest pozorna i opiera się na niedojrzałości partnerów – uważa Ni. Taka sytuacja grozi brakiem rozwoju i utrwalaniem złych nawyków. Na przykład dwie lękowe osoby mogą stworzyć związek, w którym będą próbowały „uwiesić” się na partnerze, by poczuć się bezpieczniej. Dwoje ludzi poszukujących wrażeń będzie narażało się nawzajem na niebezpieczeństwa, zachęcało do podejmowania ryzyka. Jeśli spotkają się osoby tłumiące emocje, w ich związku może brakować intymności i tym samym zaangażowania.
2. Więź. Dobrze, gdy w związku czujemy się związani z drugą osobą - psychicznie, emocjonalnie. Typów przywiązania jest jednak kilka i nie wszystkie one są korzystne. Badacze Kim Bartholomew i Leonard Horowitz wyróżniają na przykład styl lękowo–zaabsorbowany. Osoby charakteryzujące się tym typem przywiązania czują się niepewnie, gdy mają coś robić same, dlatego nieustannie wymagają obecności partnera. Potrzebują ciągłych zapewnień, cieszy je gdy uwaga partnera jest skupiona wyłącznie na nich. Z czasem ich potrzeba nieustannej uwagi może stać się przytłaczająca.
3. Seksualność. To niezwykle ważna sfera życia w związku. Zazwyczaj oznacza, że między partnerami istnieje intymność, przywiązanie i wzajemna atrakcyjność. Jednak czasami seks maskuje poważne problemy w związku. Na przykład para może wyjść z założenia, że pociągają się nawzajem więc związek będzie udany, ale z czasem ta sfera traci na znaczeniu i na powierzchnię wypływają wszystkie dzielące ich różnice, którymi w fazie fascynacji się nie zajmowali.
4. Komunikacja. Uczę komunikacji i pomagam parom od 25 lat - mówi Preston Ni. – W tym czasie poznałem wiele świetnych związków, w którym co jakiś czas wybuchały kłótnie. To, że ludzie się kłócą, nie oznacza, że źle się dobrali. Pytanie czy potrafią znaleźć rozwiązanie problemu, czy nie atakują się niepotrzebnie, czy są gotowi na kompromisy. Z drugiej strony są pary (ze stażem do 5 lat – mówi Ni), które twierdzą, że ich związek jest idealny i nigdy się nie kłócą. To ci sami, którzy potem ogłaszają, że nagle się rozstali. Takie osoby zazwyczaj też zmagają się z trudnościami w związku, ale duszą swoje emocje, zamiatają problemy pod dywan lub udają, że nic się nie dzieje.
5. Zaangażowanie. Ekonomia opiera się na prostym prawie, które można odnieść również do relacji ludzkich: im bardziej dostępny towar, tym bardziej traci na wartości. W wielu związkach jedna strona jest gotowa na wszelkie poświęcenia, a druga czerpie z tego i nie daje nic w zamian. Nie ceni również zaangażowania tej pierwszej. Dobrze być gotowym na kompromisy, ale trzeba też znać swoje granice.
      
Czasami ludzie rozstają się i nie potrafią podać przyczyny rozpadu związku. Być może nie dostrzegają, że to co miało być jego zaletą, stało się problemem nie do przeskoczenia. Warto szukać odpowiedzi na pytanie dlaczego nie wyszło, by unikać tych samych błędów w przyszłości i lepiej poznawać samego siebie. Każdy kryzys jest bowiem szansą na rozwój. 

Oprac marga, na podst. Psychologytoday.com
foto: CandyBoxImages / shutterstock.com

Wstecz