Wieści

Ekstrawertyk, introwertyk i?

Emeroy Bernardo, jest nauczycielem tańca, mieszka w Kalifornii. Lubi spędzać czas samotnie, medytując, ćwicząc, pracując. Czasami podczas kolacji z przyjaciółmi, w ciszy ich obserwuje, chłonie ekspresję ich twarzy, gesty. Zdarza się, że na zakupach ignoruje znajomych ludzi, by uniknąć pogawędek.

Mimo to, uważa się za osobę przyjacielską, nie ma trudności z poznawaniem nowych ludzi – na lotniskach, w kawiarniach czy na siłowni. Potrafi też gdy przyjdzie czas nieźle rozkręcić imprezę. Czy Emeroy jest ekstrawertykiem czy może introwertykiem?

A może jest ambiwertykiem, mieszanką jednego i drugiego?

Pojęcie ekstrawersji i introwersji wprowadził Carl Gustav Jung i do tej pory naukowcy dzielili ludzi podług tych klasycznych kryteriów. Według psychologów społecznych pośrodku tego kontinuum znajduje się jednak ambiwersja.
Ambiwertyk łączy cechy charakterystyczne dla ekstrawersji i introwersji, ale żadne z nich u niego nie dominują. W efekcie cieszy się stabilniejszą, bardziej zróżnicowaną osobowością. W towarzystwie nie jest królem towarzystwa, ale i nie siedzi w kącie. Potrafi wychodzić do ludzi, ale samotność nie stanowi dla niego problemu. Lubi przemawiać, co różni go od introwertyka, ale jest też dobrym słuchaczem w porównaniu do ekstrawertyka.  – Ambiwertycy są jak osoby dwujęzyczne – mówi Daniel Pink, badacz ambiwersji. - Dzięki tej znajomości „dwóch języków”, są w stanie porozumieć się z większą liczą osób.

Jeśli chcesz sprawdzić czy ty również jesteś ambiwertykiem, zadaj sobie kilka pytań:

1. Po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę ze znajomymi czy poleżeć na kanapie przed telewizorem?
2. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko jak wchodzisz czy zostajesz do samego końca i sprzątasz z gospodarzami?
3. Rozmawiając z kimś wolisz przemyśleć każdą swoją wypowiedź dwa razy czy mówisz co ci ślina na język przyniesie?

Jeśli jesteś ambiwertykiem, to prawdopodobnie twoje odpowiedzi na powyższe pytania mogą plasować się gdzieś pośrodku. Na przykład chętnie pójdziesz na drinka z przyjacielem, ale potem wolałbyś zaszyć się w domu.

Badania opublikowane w czerwcu 2013 roku w magazynie Psychological Science pokazały, że ambiwertycy są najlepszymi sprzedawcami.
W pracy pomaga im elastyczność emocjonalna i społeczna. Psycholog dr Adam Grant z University of Pennsilvania uważa, że wspomniana zdolność dopasowania daje korzyści również  w małżeństwie i wychowywaniu potomstwa.
Jung spopularyzował pojęcia ekstrawersji i introwersji w latach 20. Zidentyfikował też trzecią grupę, ale nie nazwał jej. W latach 40. wprowadzono termin ambiwersji i zaczęto się nim posługiwać w psychologii. Prawdziwe zainteresowanie ambiwersją pojawiło się jednak niedawno, kiedy badacze zaczęli zwracać uwagę na korzyści płynące z bycia introwertykiem. Dr Grant uważa, że dwie trzecie populacji stanowią właśnie ambiwertycy. A oto test na ambiwersję, autorstwa Daniela Pinka: http://www.danpink.com/assessment/

Oprac (marga) na podstawie wsj.com
grafika: Anna Ismagilova/shutterstock.com

Wstecz