Wieści

Przyjaźń zaraża, smutek - nie

Naukowcy z Uniwersytetów w Manchasterze i w Warwick, posługując się danymi z National Longitudinal Study of Adolescent Health, sprawdzali, jak rozprzestrzeniają się nastroje pośród nastolatków. Zespół badawczy przeanalizował dane zebrane od ponad 2000 młodych osób ze Stanów Zjednoczonych. Używając metod podobnych do tych służących do śledzenia chorób zakaźnych, naukowcy sprawdzali jak w grupach młodzieży rozchodzą się nastroje - te pozytywne jak i negatywne.

Badacze zaobserwowali, że posiadanie przyjaciół nastawionych pogodnie, będących zazwyczaj w dobrym nastroju, zmniejsza szansę rozwinięcia się depresji i zwiększa prawdopodobieństwo pozbycia się depresyjnych nastrojów.  - Nasze badania pozwalają stwierdzić, że jeśli masz przyjaciół, którzy nie mają często złych nastrojów, którzy są w dobrej kondycji psychicznej, to zmniejszasz o połowę prawdopodobieństwo zachorowania na kliniczną depresję, lub dwukrotnie zwiększasz szansę na wyjście z depresji w przeciągu od 6 miesięcy do roku – mówi dr Thomas House, wykładowca matematyki stosowanej na University of Manchester i współautor badań.

Co ciekawsze, naukowcy wykazali, że sama depresja się nie rozprzestrzenia się w kręgach przyjacielskich. „Przyjaźń jako taka nie ma takich negatywnych efektów” – dodaje dr House – „Twoi przyjaciele z depresją nie zwiększają ryzyka, że ty też będziesz się zmagać z chorobą. Jest wręcz przeciwnie – jeśli jesteś zdrowy, to sam masz na nich dobroczynny wpływ”.

Depresja jest bardzo poważną i – niestety – często spotykaną chorobą. WHO szacuje, że na całym świecie ponad 350 milionów ludzi cierpi na depresję. Zdaniem dr House jego badania sugerują, że państwa powinny przeznaczać więcej środków na promocję przyjaźni wśród nastolatków, gdyż mogłoby to zredukować częstość występowania tej choroby.

- Jako społeczeństwo powinniśmy dbać o to, aby nastolatkowie rozwijali jak najwięcej przyjaźni, dzięki czemu każdy z nich miałby większą szansę na znalezienie się w kręgu znajomych osoby o zdrowych nastrojach, co z kolei mogłoby chronić młodzież przed depresją – postuluje House.

Oprac fb na podstawie http://www.cbsnews.com/news/healthy-mood-is-contagious-depression-is-not-study-finds/
foto: condrado / shutterstock.com


Wstecz