Wieści

Czy wiesz jak naprawdę wyglądasz?

W opracowanym przez Davida White’a badaniu grupa studentów miała za zadanie ocenić dziesięć własnych zdjęć porterowych zamieszczonych na Facebooku i uszeregować je w kolejności od najlepszego do najgorszego. Gdy badani wybierali zdjęcia eksperymentatorzy nagrali ich kamerą i przygotowali kolejna dwa portrety każdego z badanych: jedno z uśmiechem na ustach i jedno neutralne. Filmy, oraz uszeregowane zdjęcia z Facebooka, zaprezentowano innej grupie badanych. Ci mieli ocenić na których zdjęciach ich bohaterowie są najbardziej podobni do siebie z nagrania filmowego. Po tym zadaniu pierwsza grupa (nagrana i sfotografowana) wypełniała test rozpoznawania twarzy – raz mieli do dyspozycji zdjęcia wybrane przez siebie samych czyli osoby z grupy I, a innym razem wybrane przez obcych (grupa II).

Okazało się, że te same fotografie zostały uszeregowane inaczej przez osoby z I (które oceniały zdjęcia według subiektywnego poczucia lepsze-gorsze) a inaczej przez osoby z grupy i II (według oceny podobieństwa do osoby z filmu). Co ciekawe, zdjęcia wybrane przez nieznajomych (II grupa) były lepszą reprezentacją osób z I grupy – wybrane przez nich fotografie pozwalały na bardziej precyzyjne rozpoznawania twarzy w teście. Innymi słowy zdjęcia, które wybrali bardziej przypominały realne osoby niż zdjęcia, które wybrali sami zainteresowani!

– Mimo, że codziennie oglądamy swoją twarz w lustrze, to zdolność do wyboru zdjęć, które są najlepszą reprezentacją nas samych, wiernie odzwierciedlającą nasz wygląd, powinniśmy zostawić nieznajomym – mówi dr White. Co ciekawe rozpoznawanie twarzy ze zdjęć było łatwiejsze, gdy fotografie przedstawiały uśmiechniętych ludzi niż o neutralnym wyrazie twarzy. Może warto zatem zastanowić się nad koncepcją zdjęć paszportowych i dowodowych - tak by w końcu można było się na nich uśmiechać.

Oprac. marga na podst. www.sciencedaily.com 
foto: wavebreakmedia/shutterstock.com

Wstecz