Wieści

Znany seksuolog przeprasza gejów

W powstającym właśnie filmie  „Artykuł 18” (tytuł nawiązuje do zapisu polskiej konstytucji dotyczącego małżeństwa) poświęconego mitom nt. homoseksualizmu, naukowiec przyznał, że 30 lat temu w ramach tzw. terapii konwersyjnej raził gejów prądem, aby zmienić ich orientację seksualną. Dziś Lew-Starowicz przyznaje, że było to błędem, zaś homoseksualizmu nie można leczyć, ponieważ nie jest on chorobą. Temu zagadnieniu swój felieton w sierpniowych „Charakterach” poświęca Jacek Krzysztofowicz, teolog i psychoterapeuta. W tekście „Nie do zmiany” pisze on min. :

Prawdę powiedziawszy, nigdy – nawet wówczas, gdy niewiele jeszcze wiedziałem o pomaganiu ludziom – nie byłem w stanie zgodzić się na pomoc w realizowaniu pomysłu „odwrócenia” orientacji. Wydawał mi się on czymś bezsensownym i wręcz nieludzkim. Nieludzkie jest bowiem żądanie od siebie czegoś niemożliwego. Tym bardziej nieludzkie jest domaganie się tego od innych. Można z różnych powodów prosić czy wręcz domagać się od drugiego człowieka jakiejś zmiany – tego, by stał się inny. Nie wszystkie bowiem zachowania są możliwe do zaakceptowania. Nie wolno natomiast oczekiwać od niego, że stanie się kimś innym. Każdy jest tym, kim jest. Tożsamość seksualna to nie jest kostium, który można zmieniać zależnie od okoliczności. Jest ona jedną z najgłębszych części ludzkiej osobowości. Próba zmienienia jej może przypominać zabawę z lwem – nie jest to ani mądre, ani bezpieczne.

zdjecie „Charaktery” dostępne są aż w pięciu różnych formatach cyfrowych: 
PDF, ePUB, mobi i edycje przeznaczone na iPady, iPhony oraz urządzenia z systemem Android.

   foto Zbigniew Lew-Starowicz: Ralf Lotys/Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Lew-Starowicz#/media/File:2013_Woodstock_115_Zbigniew_Lew-Starowicz.jpg

foto Jacek Krzysztofowicz: Jan Nowak

Wstecz