Wieści

Ile lat ma idealna partnerka?

Z badań opublikowanych w „Evolution and Human Behavior” wynika, że statystycznie dla mężczyzn najbardziej atrakcyjne są kobiety, które mają nie więcej niż 25 lat. Taki wiek to większe prawdopodobieństwo płodności i urodzenia zdrowego dziecka.

„W naszej ewolucyjnej przeszłości więcej potomstwa mieli ci mężczyźni, którzy uprawiali seks z dwudziestoparolatkami”, wyjaśnia Jan Antfolk z fińskiej Abo Akademi University w Turku, kierownik zespołu badawczego. Dane uzyskane od ponad 12 tys. Finów pozwoliły ustalić, że młodzi mężczyźni (dwudziestolatkowie) wolą kobiety starsze od nich, natomiast mężczyźni po trzydziestce wybierają kobiety młodsze. Większość kobiet osiąga swój szczyt płodności w wieku 23-31 lat – później ich płodność zaczyna szybko spadać (o ok. 3 procent rocznie), z kolei u mężczyzn poziom testosteronu obniża się po 35 roku życia (o ok. procent rocznie).

Młoda partnerka to dla starszego mężczyzny gwarancja, że będzie mieć potomka. Starszy partner dla młodej kobiety to z kolei gwarancja bezpieczeństwa, stabilności finansowej, opieki dla niej i dziecka. Ale... w taki związek jest również wpisane pewne ryzyko. W porównaniu z młodszymi ojcami, starsi częściej przekazują swemu potomstwu liczne przypadkowe mutacje genetyczne – donoszą badacze na łamach „Nature”. Innymi słowy, wiek, w którym ojciec płodzi dzieci określa, jak wiele mutacji odziedziczy jego potomstwo. „Zakładając rodzinę w wieku trzydziestu, czterdziestu i więcej lat, trzeba liczyć się z tym, że rośnie ryzyko rozwinięcia się u dzieci autyzmu, schizofrenii i innych chorób, zwykle kojarzonych z nowymi mutacjami”, tłumaczy Kári Stefánsson, założyciel i prezes deCODE Genetics w Reykjaviku i dodaje: „Im jesteśmy starsi zostając ojcami, z tym większym prawdopodobieństwem przekazujemy naszym dzieciom mutacje. A im więcej mutacji przekazujemy, tym bardziej prawdopodobne, że jedna z nich będzie szkodliwa”.

Ponadto, wiek ojca stoi za prawie wszystkimi zmianami w liczbie nowych mutacji w genomie dziecka: 36-latek przekaże dwa razy więcej mutacji niż dwudziestolatek, a siedemdziesięciolatek osiem razy więcej. Z ustaleń genetyków wynika, że ojcowie przekazują niemal cztery razy więcej nowych mutacji niż matki: średnio 55 podczas gdy kobiety - 14.

Beata Banasiak-Parzych, grafika Marcin Muszalski

Więcej o związkach starszych mężczyzn – tzw. srebrnych lisów – z dużo młodszymi partnerkami czytaj w sierpniowym numerze „Charakterów”, w tekście „Srebrne lisy grasują” Beaty Banasiak-Parzych.

zdjecie
„Charaktery” dostępne są aż w pięciu różnych formatach cyfrowych: 
PDF, ePUB, mobi i edycje przeznaczone na iPady, iPhony oraz urządzenia z systemem Android.

   


Wstecz