Wieści

Ryzyko w mózgu

– Mówi się, że wiek nastoletni to czas podejmowania niemądrych, ryzykownych decyzji. Ryzyko wiąże się z wyrzutami dopaminy, ale prawdopodobnie nie jest tak jak dotychczas sądzono, że mózg nastolatka poszukuje przyjemności związanej z ryzykiem, ponieważ dopamina jest u młodych osób aktywniejsza – tłumaczy prof. Bita Moghaddam z University of Pittsburgh.

Jej badania opublikowane w magazynie Biological Psychiatry pokazały, że kiedy człowiek dorosły staje przed możliwością zdobycia wygranej, to jego neurony dopaminowe są bardziej aktywne niż u nastolatka. To obala powyższą tezę. U dorosłych szczurów laboratoryjnych możliwość zdobycia nagrody powodowała aktywację neuronów dopaminowych w mózgu na pewnym poziomie, ale ta sama nagroda wywoływała niższy poziom aktywacji u młodszych szczurów. To oznaczało by, że nastolatek musi podjąć większe ryzyko, zrobić coś bardziej spektakularnego, dostać wyższą nagrodę niż dorosły, by doświadczyć dopaminowego kopa o podobnej sile.

Co więcej, Moghaddam wyjaśniła dlaczego nastolatki „najpierw myślą, potem robią”. U dorosłych przed aktywacją neuronów dopaminowych w odpowiedzi na przyjemność następuje milisekundowa pauza – czas na zastanowienia (na przykład czy warto dla tej nagrody ryzykować). U nastolatków nie ma takiej pauzy. Natychmiast następuje aktywacja neuronów. Ciekawe jest również wyjaśnienie dlaczego młodzi ludzie nie uczą się na błędach. – Kiedy dorosły zauważa, że dane zachowanie nie przynosi nagrody, jego dopaminowe komórki przestają odpowiadać. Te same komórki u młodszych ludzi mają zakodowaną pamięć o poprzednich nagrodach i dalej wyrzucają dopaminę – tłumaczy autorka.

(marga)
foto: oneinchpunch/shutterstock.com

Wstecz