Wieści

W kryzysie córkom lepiej

Prof. Durante zaprosiła do swoich badań kilkaset dorosłych osób, którym dawała do przeczytania różne artykuły prasowe. Niektórzy czytali pesymistyczny artykuł o złym stanie krajowej gospodarki i nadchodzącym jej krachu, inni - o tym, że gospodarka jest stabilna, a niektóre jej sektory kwitną, jeszcze inni - artykuł o zupełnie neutralnym wydźwięku.

Następnie ochotnicy mieli stworzyć testament i podzielić posiadane dobra między wyimaginowaną córkę i syna. Okazało się, że osoby które czytały o fatalnej i stale pogarszającej się sytuacji ekonomicznej państwa były bardziej hojne dla córek (wyraźna tendencja), a ci którzy dowiadywali się że kondycja gospodarki jest dobra - swoje zasoby dzielili między synów i córki po równo. Skąd taka prawidłowość?

Według prof. Durante w czasach ekonomicznie trudnych odzywają się w nas nasze pierwotne instynkty. W obliczu zagrożenia sprawa najważniejszą dla wszystkich zwierząt oraz człowieka staje się przetrwanie - własne oraz gatunku. Trwanie tego ostatniego jest możliwe dzięki naturalnej reprodukcji. A ta, w przypadku gatunku ludzkiego jest pewniejsza, jeśli to córkom w wieku reprodukcyjnym zapewni się możliwie najlepsze warunki. To córki - statystycznie rzecz ujmując - dają większe szanse na kolejne pokolenia. Młodzi mężczyźni, szczególnie w obliczu trudnych warunków finansowych,  częściej niż kobiety idą przez życie bez potomstwa.
Inwestowanie w córkę jest więc zdroworozsądkowym wyjściem. - Te nietuzinkowe reakcje to nie wyrachowanie, rodzice się nad tym tak nie zastanawiają  i nie kalkulują kogo wesprzeć – tłumaczy autorka badań. – To instynktowne a więc nieświadome, subtelne sygnały faworyzowania dziewcząt. I mimo, że żyjemy w czasach względnego dobrobytu, taka tendencja jest nadal widoczna.

oprac. (marga) na podstawie Futurity.org

„Charaktery” dostępne są aż w pięciu różnych formatach cyfrowych: 
PDF, ePUB, mobi i edycje przeznaczone na iPady, iPhony oraz urządzenia z systemem Android.

    
foto: Kiselev Andrey Valerevich/shutterstock.com

Wstecz