Wieści

Jaki właściciel, taki pies

Pamiętacie scenę z filmu „101 dalmatyńczyków” z 1996 roku? Dalmatyńczyk Pongo obserwuje psy i ich właścicieli przechadzających się wzdłuż ulicy. Czworonogi i ludzie wyglądają bardzo podobnie – wysoka, szczupła pani z długimi włosami idzie z chudym, długowłosym psem na smyczy. Niska krępa dama przechadza się z mopsem. Pani z pudlem ma na głowie fryzurę bardzo przypominającą uczesanie dumnie kroczącego psa…

Te karykatury prawdopodobnie nie są dalekie od rzeczywistości. Na corocznym spotkaniu British Psychological Society w 2012 roku Jo Fearon i dr Lance Workman z Bath Spa University przedstawili badania z których wynika, że nieprzypadkowo wybieramy czworonożnych przyjaciół i że ma to związek z naszymi cechami osobowości. Badacze stwierdzili, że:

  • osoby o wysokim ekstrawertyzmie często wybierają psy pasterskie jak collie, corgi, heeler. 
  • osoby o wysokiej ugodowości wolą psy myśliwskie – spaniele, retrievery, wyżły.
  • osoby sumienne, obowiązkowe uwielbiają dalmatyńczyki, buldożki, mopsy, sznaucery, shar pei, chow-chow i teriery bostońskie.
  • osoby o niskim neurotyzmie, stabilne emocjonalnie, wybierają na czworonożnych kompanów bigle, rhodesian ridgeback (rasę pięknych psów gończych) foxhound’y (czarno-biało-brązowe amerykańskie psy gończe), charty whippety i greyhound’y.
  • osoby o wysokiej otwartości na doświadczenia, lubiące wyzwania kochają małe, krótkonogie pieski - teriery, chihuahua, pekińczyki i mopsy.
  • ludzie ugodowi wybierają różne rasy terierów.
- Nasze badania sugerują, że w pewnym stopniu jesteśmy w stanie przewidywać jakim człowiekiem jest właściciel danego psa. Podświadomie wybieramy rasy, które mają cechy odpowiadające naszym – tłumaczy dr Lance Workman.

Oprac. (marga) na podstawie Live science.com, bps.org.uk

„Charaktery” dostępne są aż w pięciu różnych formatach cyfrowych: 
PDF, ePUB, mobi i edycje przeznaczone na iPady, iPhony oraz urządzenia z systemem Android.

    

foto: wavebreakmedia/shutterstock.com

Wstecz