Wieści

Jak nie marnować życia w Internecie?

Mary Meeker, analityczka firmy Kleiner Perkins Caufield & Byers, przeprowadziła rok temu analizę ilości czasu spędzanego przed rozmaitymi monitorami przez ludzi na całym świecie. Wynika z niej, że Polacy średnio 98 minut oglądają telewizję, 132 minuty siedzą przed ekranem komputera, 90 minut kontemplują swoje smartphone’y, a ci co mają jeszcze tablet - poświęcają mu dodatkowo około godziny.

Według dziennikarzy The Telegraph ludzie najczęściej marnują czas grając w gry internetowe, lajkując posty na Facebooku, bezsensownie „scrollując” (czyli przeglądając w górę i dół) portale społecznościowe, oglądając Google Earth, Street View czy też śmieszne filmiki na YouTubie.
Na Uniwersytecie Pennsylvania prof. Kenneth Goldsmith rozpoczął seminaria z „Marnowania czasu w Internecie”. Jego studenci literatury na zajęciach będą mieli za zadanie bezsensownie surfować po sieci, a na zaliczenie stworzyć projekt przeciwdziałania temu zjawisku oparty na zdobytej wiedzy i przemyśleniach. My już dziś mamy kilka podpowiedzi jak zatrzymać czas przepływający między palcami.

1. Zablokuj strony.
Kontrola rodzicielska polega na blokowaniu w komputerze adresów stron nieodpowiednich dla dzieci. Zastosuj taką kontrolę dla siebie. Zablokuj strony, o których wiesz, że bezsensownie pochłaniają twój czas. Oczywiście ktoś już na to wpadł i na rynku istnieje kilka aplikacji kontrolujących marnowany czas jak StayFocused, FocalFilter, ColdTurkey, SelfControl. To szczególnie przydatne jeśli masz nawyk przeglądania stron  internetowych co kilka minut wykonanej pracy…

2. Rób listy rzeczy do zrobienia. Dzięki świadomemu dzieleniu czasu między konkretne zadania, trudniej będzie ci go marnować na surfowanie po Internecie. Po prostu nie będziesz mieć na to czasu. RescueTime to narzędzie, które pomoże uświadomić ci ile czasu spędzasz na głupotach.

3. Ogranicz pole. Zdecyduj się na jedną stronę z wiadomościami, jeden portal społecznościowy i nie mnóż miejsc, które odwiedzasz w ramach porannej rutyny. Załóż sobie również, że maila sprawdzasz co jakiś określony czas, a nie kompulsywnie co chwilę.

4. Walcz z rutyną. Wiele osób ma nawyk przychodzenia do pracy lub wracania do domu i włączania komputera. Relaksują się w nieskończoność przeglądając Internet tak po prostu, bez celu. Zmień to. Włączaj komputer wyłącznie w konkretnym celu. W trakcie jedzenia obiadu czy drugiego śniadania nie siedź przed komputerem – poczytaj książkę. I zawsze wyłączaj przeglądarkę internetową. Możesz nawet ukryć jej ikonę gdzieś głęboko w plikach, by dotarcie do niej zajmowało sporo czasu. W ten sposób kiedy zaczniesz pracę będziesz musiał ją specjalnie włączyć, a ten wysiłek zmniejszy prawdopodobieństwo ciągłego surfowania w Sieci.

5. Rusz zza biurka. Jeśli pracujesz przed komputerem, to nie odpoczywaj przed nim. Rusz się zza biurka, przejdź po korytarzu, wyjrzyj przez okno.

No i pamiętaj: przede wszystkim nie scrolluj!

Maria Halińska

na podst. Telegrach.co.uk, upenn.edu, bgr.com, collegeinfogeek.com, sidsavara.com

„Charaktery” dostępne są aż w pięciu różnych formatach cyfrowych: 
PDF, ePUB, mobi i edycje przeznaczone na iPady, iPhony oraz urządzenia z systemem Android.

    
foto: Rawpixel/shutterstock.com

Wstecz