Wieści

Spóźniający się optymiści

Diana DeLonzor, autorka książki “Never Be Late Again”, która od wielu lata bada przyczynę chronicznych spóźnień twierdzi, że osoby które często się spóźniają mimo tego, że są dobrze zorganizowane, przejawiają większą tendencję do pozytywnego i nierealistycznego myślenia, co wpływa na ich percepcję czasu. Wierzą, że mogą zrobić więcej od innych nawet jeśli będą mieli mniej czasu.

Podczas gdy takie myślenie jest nierealistyczne i sprawia, że tacy ludzie nie potrafią dobrze oszacować czasu, to w dłuższej perspektywie może to im się opłacić.

Według badaczy z University of Kansas  optymizm jest jednym z głównych czynników dobrego zdrowia psychicznego - od redukcji stresu i obniżenia ryzyka chorób serca po wzmocnienie układu odpornościowego. Co więcej, jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr Sonję Lyubomirsky z University of California, pozytywne myślenie zwiększa produktywność, kreatywność i umiejętność pracy w zespole dzięki czemu łatwiej jest osiągać wyznaczone cele.

Innymi słowy, osoby, które notorycznie się spóźniają nie przejmują się małymi rzeczami, a raczej koncentrują się na większym obrazie i widzą przyszłość w jasnych barwach.

Dlatego bardzo ważne jest z punktu widzenia zdrowia psychicznego by znaleźć odpowiedni balans między punktualnością a spóźnianiem się. Wszelkie grafiki, spotkania biznesowe i towarzyskie są bardzo ważne jednak należy pamiętać, że przez małe spóźnienie świat się nie zawali.


Oprac. na podstawie http://elitedaily.com
foto: alphaspirit / shutterstock.com

Wstecz