Wieści

Podróżuj na zdrowie

1. Ćwiczysz umysł. Podróże chronią przed demencją i chorobą Alzheimera. Po skończeniu 65 lat ryzyko zachorowania podwaja się co kolejne pięć lat. Sposobem na walkę z tymi chorobami są m.in. właśnie podróże. Badania przeprowadzone przez światową komisję ds. starzenia się (Global Commission on Aging), amerykańskie centrum ds. badań nad wiekiem emerytalnym (Transamerica Center for Retirement Studies) oraz Amerykański Związek Turystyczny (U.S. Travel Association) wykazały, że podróże i związana z nimi aktywność zmniejszają ryzyko zachorowania na alzheimera u seniorów.

2. Dbasz o serce. Podróże zmniejszają również ryzyko zachorowania na choroby serca i układu krwionośnego. Według wspomnianych wyżej badań kobiety, które podróżują co 6 lat są bardziej narażone na zachorowanie i śmierć z powodu chorób serca niż te, które pakują swoje walizki dwa razy w roku. Mężczyźni, którzy przynajmniej raz w roku nie odpoczywali na wakacjach są o 20 proc. bardziej narażeni na śmierć i aż o 30 proc. bardziej na śmierć w wyniku chorób serca.

3. Poprawiasz sobie samopoczucie. Badania wykazały również to, co wie każdy podróżujący -  że dzięki podróżom mamy lepszy humor, jesteśmy bardziej usatysfakcjonowani z życia. We wspomnianych badaniach 86 procent osób często podróżujących deklarowało, że ma pozytywny stosunek do życia. Dla porównania: wśród osób podróżujących rzadko deklarację taka składało tylko 75 procent badanych.

4. Poprawiasz swoje życie intymne. Według badań U.S. Travel Association w ramach projektu The Travel Effect (mającego zachęcić Amerykanów do podróżowania) jedna trzecia podróżników przyznaje, że w trakcie wyjazdów ma intensywniejsze życie seksualne. Ma ono wiele zalet, jak choćby wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego, podnosi libido, obniża ciśnienie krwi.

5. Poprawiasz swoją produktywność. Według badań Travel Effect pracownicy, którzy korzystają z urlopów są mniej zestresowani, bardziej produktywni, cieszą się pewnością siebie w pracy i są w stanie dłużej pracować. Pamiętaj: biorąc urlop wyświadczasz pracodawcy przysługę.

Oprac. (marga) na podstawie Themindunleashed.org, Alzheimers.org.uk, foxnews.com, BBC.com

foto:  / shutterstock.com

Wstecz