Wieści

Sierpniowe pielgrzymowanie

– Pielgrzymka to ogromny wysiłek fizyczny, wymagający dużej mobilizacji i samodyscypliny. To wyjście ze strefy komfortu, mierzenie się ze sobą, ze swoim wygodnictwem, lenistwem, przyzwyczajeniami. Pielgrzymowanie tym różni się od zwykłej wędrówki, że przyświeca mu często intencja i z założenia jest to podróż pogłębiająca poznanie siebie i rozwój wiary.

Intencje bywają różne, ale łączy je założenie, że podjęty trud może mieć większy, duchowy sens. Dla wielu osób pielgrzymowanie to również czas szczególnego wyciszenia i modlitwy, ale także zamyślenia nad sobą, nad swoimi wartościami, potrzebami, relacjami. Istotną motywacją do wyruszenia na pielgrzymkę mogą być także spotkania z ludźmi, których łączy wspólny cel i trud. Najbardziej popularne w Polsce są pielgrzymki zbiorowe prowadzące na Jasną Górę. Jednak wiele szlaków pielgrzymi podejmują indywidualnie bądź w kameralnym gronie bliskich osób.

Pielgrzymowanie jest wyjątkową okazją do budowania relacji opartych na wzajemnym wsparciu. Wielu pielgrzymów ze wzruszeniem wspomina pomoc, jaką otrzymali od innych pielgrzymów lub gospodarzy przyjmujących ich pod swój dach. Jest to również dobry sposób na pogłębienia przyjaźni czy bliskich związków, ponieważ wspólna wędrówka daje wiele okazji do sprawdzenia się w różnych sytuacjach, nie tylko przyjemnych.

Wysiłek związany z pielgrzymką sprawia, że znikają codzienne troski i zmartwienia, a na plan pierwszy wysuwają się nasze podstawowe potrzeby. Możemy doświadczyć prostoty życia, która urzeka, bo budzi czyste emocje: radości, poruszenia, bliskości, ale także złości, czy frustracji. Stajemy wówczas oko w oko ze sobą, bez rozproszeń, bez ucieczek.

Jest to również czas obcowania z przyrodą i wciąż zmieniającym się krajobrazem, co samo w sobie może być bardzo poruszającym i kojącym doznaniem. Gdy tak wędrujemy, wciąż mamy w głowie nasz główny cel – dojść tam, gdzie pragniemy. Przybliża nas do tego powoli każdy dzień i każdy krok. Gdy wreszcie cel drogi pojawia się na horyzoncie, to moment wzruszenia i radości, zadowolenia, satysfakcji, dumy z siebie. Czujemy, że ten wysiłek miał sens.

Doświadczenie pielgrzymki może być także metaforą naszego życia, w którym wyznaczamy sobie cel i – starając się go osiągnąć – przeżywamy radości i smutki, sukcesy i porażki, dzieląc trudy i wspierając się nawzajem z osobami spotkanymi na drodze.

ANNA JEDLIŃSKA jest psychologiem, trenerem, psychoterapeutą. Pracuje z młodzieżą i młodymi dorosłymi. W Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA współtworzy Poradnię Intra Młodzi. Rok temu, wraz z przyjaciółką odbyła indywidualną, pieszą pielgrzymkę z portugalskiego Porto do hiszpańskiego Santiago de Compostela.foto 1: Wagner Yoshihiko Okasaki/shutterstock.com

foto 2: archiwum autorki

Wstecz