Wieści

Kreatywność zależy od otoczenia

Pozytywny nastrój
Wiele badań pokazało, że dobry nastrój zwiększa kreatywność. Gdy czujesz się dobrze i bezpiecznie, to jesteś skłonny do podejmowania ryzyka. A kreatywność jest rodzajem intelektualnego ryzyka. Gdy wpadasz na nowe, niestandardowe pomysły – możesz się mylić. Gdy starasz się wprowadzać w życie nowe idee – możesz natrafić na opór. Dlatego pozytywny nastój jest tak ważny – daje on odwagę i optymizm, które pozwalają nam na wiarę, że dane rozwiązanie – choć na pierwszy rzut oka absurdalne  – może okazać się poprawne.

Odczuwanie strachu, czy zagrożenia, sprawia, iż czujesz, że nie możesz pozwolić sobie na pomyłki. Pomysły, na które wtedy wpadasz są mniej kreatywne, gdyż pozbawione są elementu intelektualnego ryzyka.

Dużo przestrzeni
Istnieją dowody, które wskazują, że percepcyjna uwaga – sposób, na jaki skupiasz wzrok – jest powiązana ze sposobem, na jaki skupia się twój intelekt. Jeśli jesteś w ciasnym pomieszczeniu, twój wzrok skupia się na małej przestrzeni. W takim przypadku również twoje myśli stają się ograniczone i bardziej analityczne. Duże, otwarte przestrzenie sprzyjają kreatywnemu myśleniu. Twój wzrok, a wraz z nim twoje myślenie będą poszerzone i swobodniejsze.

Unikaj ostrych przedmiotów
Badania wykazały, że przebywanie w pobliżu ostrych, kanciastych przedmiotów wywołuje w nas poczucie zagrożenia, a gdy do tego dochodzi nasza uwaga się zawęża. Zatem najlepszym otoczeniem dla kreatywności są duże otwarte przestrzenie z okrągłymi przedmiotami.

Kolory natury
Kolor czerwony sprawia, że zaczynamy myśleć o niebezpieczeństwie. Kojarzy się nam on z krwią, czy ze znakami ostrzegającymi przed zagrożeniem. Pochłania naszą uwagę i zawęża ją. Natomiast kolory, które częściej widujemy w naturze – jak błękit nieba, czy zieleń traw i drzew sprawiają, że czujemy zrelaksowani. Wywołują w nas poczucie bezpieczeństwa, co pozwala naszym myślom na większą swobodę – dzięki temu właśnie wzrastać może nasz poziom kreatywności.

Warto pamiętać, że nie dla każdego ten sam kolor oznacza to samo. Jeśli kochasz róże, to możliwe, że kolor czerwony kojarzy ci się dobrze i to właśnie on cię relaksuje.

Zrób sobie przerwę
Jeśli usilnie próbujesz rozwiązać problem, z którym nie możesz sobie poradzić zrób sobie przerwę. Zacznij robić coś zupełnie innego, a być może zapomnisz o starym podejściu do problemu, które było błędne, a w twojej głowie pojawi się zupełnie nowy pomysł.

Sen
Jednym z najbardziej potężnych narzędzi wzmacniających kreatywność jest sen. Jeśli utknąłeś – zdrzemnij się. Sen może sprawić, że staniesz się bardziej otwarty na wskazówki, które pomogą ci rozwiązać problem. Sprawi, że będziesz lepiej pamiętał szczegóły potrzebne do poradzenia sobie z wyzwaniem, przed którym stoisz. Pozwoli, aby jasne stały się ukryte związki między różnym elementami zagadnienia.

Nic nie rób
Nicnierobienie jest kreatywnym zadaniem. Gdy świadomie nic nie robisz, to jedynie niewielka część mózgu odpoczywa – pozostała część pracuje na pełnych obrotach. Psychologowie używają tu pojęcia „inkubacji” – oznacza ono, że mózg bez świadomości człowieka pilnie pracuje nad rozwiązaniem wcześniejszego, a dotychczas nierozwiązanego problemu. To właśnie dzięki inkubacji czasem wydaje się nam, że rozwiązanie przychodzi do nas samo.

oprac (fb) na podstawie http://www.washingtonpost.com/news/inspired-life/wp/2015/07/06/seven-things-to-do-that-neuroscientists-say-will-enhance-insight-and-boost-creativity/?tid=pm_local_pop_b
foto: / shutterstock.com

Wstecz