Wieści

3 dobre rzeczy - prosty sposób na szczęście

W eksperymencie przeprowadzonym przez Martina E. P. Seligmana, Tracy A. Steen i Christophera Petersona poproszono uczestników, aby przez tydzień pod koniec każdego dnia spisywali trzy dobre rzeczy, które im się przydarzyły oraz ich przyczynę. Rezultaty były zdumiewające. Poziom szczęścia wśród badanych wzrósł po pierwszym tygodniu o 2 procent, po miesiącu o 5 procent a po 6 miesiącach aż o 9 procent. Uczestnicy zauważyli, że już po 3-4 dniach badań zaczęli częściej dostrzegać pozytywne wydarzenia, gdyż po prostu szukali rzeczy, które będą mogli zapisać. Oznacza to, że zadanie w wyraźny sposób zmieniło ich sposób patrzenia na świat.

W jednym z etapów eksperymentu naukowcy prosili ochotników by ćwiczenia wykonywali jedynie przez tydzień. Okazało się, że po tym okresie większość z uczestników badania kontynuowało zapiski z własnej woli. A ich poziom szczęścia - rósł.

Jeśli zatem  chcesz podnieść swój poziom szczęścia postaraj się przez tydzień codziennie zapisywać 3 dobre rzeczy, które spotkały cię danego dnia. Być może czynność ta spodoba ci się na tyle, że będziesz kontynuował tę zabawę dłużej. Nawyk zapisywania dobrych rzeczy umożliwi ci łatwe powracanie do miłych wspomnień, co prawdopodobnie będzie zastrzykiem dodatkowej energii. Zapiski warto robić przed samym pójściem spać, gdyż wtedy najlepiej będziemy pamiętać zdarzenia właśnie minionego dnia.

Oprac (fb)
foto: Lana K. / shutterstock.com

Wstecz