Wieści

Niebezpieczne selfie

Aby zrobić selfie - czyli fotograficzny autoportret - w nietypowej sytuacji, wiele osób gotowych jest na podjęcie dużego ryzyka, które czasem wiąże się nawet ze śmiertelnym zagrożeniem. W takich właśnie sytuacjach przez ostani rok w samej tylko Rosji doszło do około 100 wypadków, w których „autoportreciści” odniesli obrażenia, a co dziesiąty z nich rozstał się z życiem. Tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych wydało niedawno specjalną broszurę, której celem jest zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom, do których dochodzi podczas robienia selfie.

Rosyjskie władze odradzają min. fotografowanie się w towarzystwie dzikich zwierząt, na torach, na krawędziach dachów, z pistoletem przy głowie, lub na liniach wysokiego napięcia. „Kiedy człowiek próbuje sfotografować sam siebie, ma rozproszoną uwagę, traci równowagę, nie patrzy dookoła i nie czuje niebezpieczeństwa” - przestrzegają autorzy informatora „Bezpieczne selfie”.

Natomiast o psychicznych niebezpieczeństwach związanych z robieniem selfie zrobiło się głośno przed rokiem w internecie. Pojawiła się wówczas informacja, że czynność ta została uznana przez amerykańskich psychiatrów za zaburzenie osobowości i z tego powodu wpisana na stosowną listę prowadzoną przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Jego objawem miało być nagłe odczuwanie potrzeby zrobienia zdjęcia i publikowanie ich co najmniej 6 razy dziennie w internecie. Środek na walkę z zaburzeniem stanowić miała specjalna terapia kognitywno-behawioralna pod patronatem Baracka Obamy.

Cała sprawa okazała się oczywiście żartem, wiadomość jako pierwsza pojawiła się bowiem na stronie opisującej rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Mimo tego wielu internautów potraktowało ją zupełnie poważnie.

na podst.: wyborcza.pl, www.psychologia-spoleczna.pl
foto: Kletr/shutterstock.comWstecz