Wieści

Zaprojektuj swoje szczęście - przedmowa prof. Daniela Kahnemana

W badaniach dotyczących szczęścia (osobiście wolę termin „subiektywne poczucie dobrostanu”) istnieją dwa centralne kwestie. Pierwsza to klasyczny – sięgający co najmniej Arystotelesa – podział pomiędzy dwoma sposobami rozumienia tego, czym jest dobre życie: czy to życie wypełnione przyjemnościami, zadowoleniem i innymi pozytywnymi uczuciami, czy raczej takie, które przeżywa się zacnie i sensownie? Jednoznaczny wybór jednej opcji i odrzucenie drugiej nastręcza pewne problemy. Przedkładanie przyjemności ponad sens skutkuje przyklejeniem nam łatki hedonistów, co trudno uznać za komplement. Z kolei jeśli głosimy, że przyjemność jest czymś niepoważnym, a w życiu liczy się jedynie cnota i sens, słusznie uchodzimy za zrzędów. Jak zdefiniować szczęście, skoro nie chcemy być ani hedonistami, ani zrzędami?

Druga ważka kwestia wiążąca się ze szczęściem to pytanie,  jak je zmierzyć. Czy powinniśmy badać odczucia ludzi na temat swojego życia – czy w większości doświadczają szczęścia lub nieszczęścia? A może powinniśmy prosić ich, aby zatrzymali się i pomyśleli o swoim życiu, a następnie poinformowali nas, czy są z niego zadowoleni, czy też nie?

Te dwie kwestie zdają się być ze sobą powiązane. Czymś naturalnym wydaje się wykorzystanie pomiarów satysfakcji życiowej, aby badać, czy ludzie odnajdują sens w życiu i identyfikować szczęśliwe uczucia poprzez pomiar bieżącego doświadczenia. Przez wiele lat był to również mój pogląd. Jednak Paul Dolan ma inny pomysł. Zacznijmy od tego, że autor niniejszej książki jest o wiele bardziej zainteresowany tym, jak ludzie doświadczają życia, niż jak je oceniają. W jego koncepcji nowatorskie jest to, że pojęcia “sensowne” i “bezsensowne” traktuje on w kategoriach doświadczeń, a nie osądów. Jego zdaniem, działania różnią się w subiektywnym doświadczeniu celowości – przykładowo praca wolontariusza wiąże się z poczuciem celowości, którego próżno szukać w skakaniu po kanałach telewizyjnych. Dla Dolana podstawowymi składnikami szczęścia są zarówno celowość, jak i przyjemność. Jest to pogląd śmiały i oryginalny.

Na pytanie: „Na czym polega szczęście?” nie da się odpowiedzieć, wyliczając fakty na temat szczęścia. Chodzi o właściwe użycie tego słowa: co ludzie mają na myśli, kiedy mówią o „szczęściu”? Żadna odpowiedź nie może być w pełni zadowalająca, ponieważ ludzie nie zawsze myślą o tym samym, kiedy używają tego słowa. Pośród niedoskonałych definicji szczęścia, oferowana nam przez Dolana koncepcja łącząca przyjemność z celowością stanowi poważną konkurencję. To dobry opis tego, czego życzę moim wnukom: życia obfitującego w działania, które są zarówno przyjemne i sensowne.

Paul Dolan jest niepoprawnym optymistą, który pokonał wiele przeszkód na drodze prowadzącej go do pozycji uznanego międzynarodowego eksperta w dziedzinie dobrostanu. Ten optymizm widoczny jest na każdej stronie niniejszej książki. W szczególności, Paul przejawia optymizm względem Ciebie, czytelniku. Uważa, że możesz uczynić swoje życie zarówno przyjemnym, jak i głęboko sensownym, dokonując przemyślanych wyborów w odniesieniu do otoczenia, które tworzysz oraz do aspektów życia, które zasługują na twoją uwagę. Oferuje wiele rozsądnych porad, jak dokonać tych wyborów i stosować się do nich. Reszta, jak mówi, należy do ciebie.

Daniel Kahneman - amerykański psycholog i ekonomista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii 2002 roku.
Książkę „Zaprojektuj swoje szczęście” Paula Dolana można już kupic w przedsprzedaży w sklepie „Charakterów”: www.sklep.charaktery.euCZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Całe szczęście

Zaprojektuj swoje szczęście!
- konkurs

Zaprojektuj swoje szczęście! - fragment ksiązki

Wstecz